Yerli ‘çekici’lerin Avrupa çıkarması… Fransa’daki fuarda yüzde 90’ı Türkiye’de üretilen çekiciler sergilendi

Avrupa’nın en büyük ticari araç fuarlarından olan ve Fransa’nın Lyon şehrinde düzenlenen Solutrans’a, Türkiye’de üretilen ticari araçlar ile Türk treyler şirketleri çıkarma yaptı. 57 ülkeden 1000 katılımcının yer aldığı fuarın ilk günü olan 21 Kasım’da Ford Truck, tamamını Eskişehir’de ürettiği ve yüzde 90’a varan yerlilik oranı bulunan ağır ticari araçlarını sergiledi.

Yol kamyonu, inşaat kamyonu ve çekiciden oluşan yeni F-LINE serisini ilk kez Solutrans aracılığıyla Avrupa’da görücüye çıkaran şirket, ödüllü çekicisi F-MAX’in de yalnızca 400 adet üretilecek ‘Select’ isimli özel serisini burada gösterdi. Yine Ford Truck tarafından Türkiye’de üretilen ve ilk ateşleme testleri başarıyla gerçekleştirilen hidrojen motoru da fuardaki yerini aldı.

FRANSA’DA BÜYÜYECEK

Ford Trucks’un davetlisi olarak katıldığımız Solutrans’ta sorularımızı yanıtlayan Ford Truck Lideri Emrah Duman, yıllık 45 bin adetlik satışla Avrupa’nın en büyük ikinci kamyon pazarı olan Fransa’nın, Türkiye’den sonra en çok satış gerçekleştirecekleri ikinci pazarları olacağını söyledi. Duman, “Fransa’da iki yıldır F-MAX’in satışını gerçekleştiriyoruz. Avrupa’da ilk kez Solutrans’ta tanıttığımız yeni F-LINE serisiyle farklı alanlara da girmiş olacağız. Buradaki pazar payımız şu anda yüzde 3 seviyelerinde. 2023 yılında 1000 adedin üzerinde ticari araç satışı yapmış olacağız Fransa’da. 2024’te 2000’e yakın, sonrasında yıllık 2000-2500 adetlik satışla pazarın önemli bir oyuncusu olacağız” dedi.

Emrah Duman

YENİ ÜLKELER YOLDA

Duman şu anda Portekiz ve Romanya’da yüzde 12, Macaristan’da ise yüzde 6’lık pazar payları bulunduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde Danimarka, Hollanda, İsviçre, İsveç, Norveç ve Finlandiya pazarlarına da gireceklerini kaydetti. 25 Kasım’a kadar sürecek Solutrans fuarında yerli treyler üreticilerinin ağırlığı da dikkat çekti. Türkiye’nin birçok şehrinden gelen treyler üreticileri fuarda neredeyse bir salonu kapatmıştı. Diğer yandan, elektrikli araç dönüşümünün ticari araçlarda da hızla yayıldığı fuarda dikkatleri çekti. Birçok üretici, elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli çevreci çözümlerini Solutrans’ta sergiledi. Fuarın, bu sene 55 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

TEK ŞARJLA 500 KM GİDECEK

MERCEDES-BENZ, geçtiğimiz ay duyurduğu yüzde 100 elektrikli ağır sınıf çekicisi eActros’la fuarın dikkat çeken markalarından birisi oldu. Yol testleri Türkiye’de gerçekleştirilen eActros’ta 621 kWh kapasiteli devasa batarya paketi bulunuyor. 22 ton yük taşıma kapasitesine sahip aracın sürüş menzili 500 km olarak açıklandı. eActros’ta bulunan elektrikli motorlar ise 400 kW (536 beygir) güç üretiyor.

TUĞRA SERİSİYLE PAZAR HEDEFLİYOR

BMC, Solutrans’a katılan bir diğer yerli üretici oldu. Şirket, fuarda TUĞRA 1846 çekici serisi ELG ve ESG versiyonlarını Avrupalılarla buluşturdu. Son yıllarda Makedonya, Hollanda, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelere gerçekleştirdiği kamyon satışlarıyla dikkat çeken BMC, 2023 yılının sonu itibarıyla faaliyet gösterdiği ülke sayısını 21’e çıkararak global bir marka olma hedefiyle yoluna devam ediyor.

ÜÇ FARKLI MOTOR

Renault, 1980 yılından bugüne kadar 3 milyon adetten daha fazla sattığı büyük van modeli Master’ın yeni neslinin tanıtımını Lyon’da gerçekleştirdi. Şirket yeni Master için hem dizel hem de elektrikli seçenekler sunarken, hidrojen yakıt hücreli bir başka motor seçeneğinin de ilerleyen dönemde geleceğini duyurdu. Renault LCV’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Heinz Jürgen Löw, Renault’un alternatif enerjili araçlarda öncü olduğunu kaydederek elektriklinin yanı sıra hidrojen araçları üreten HYVIA ile bu alanda da ekosistem oluşturmak için harekete geçtiklerini kaydetti. Master’ın elektrikli versiyonu 410 km menzile sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx