Uç Uç ve Arkadaşları Çöpten Kral’a karşı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Arzu Yurtseven’in yazdığı, Nihat Alpteki’nin yönettiği “Çöpsüz Dünya” adlı çocuk oyununu seyirciyle buluşturdu.

28 Ocak 2024 Pazar günü Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde ilk kez sahnelenen oyun, çocukların büyük beğenisini kazandı.

Oyunun sonunda söz alan Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever: “Sahnedeki bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Sahnedeki 5 oyuncu arkadaşımın yanı sıra terzisinden aksesuarına, dekor sorumlusundan müzisyen ve yönetmenine kadar, ne kadar kalabalığız değil mi?

Çok emek var. Sizin için çok emek verilen oyunlar yapıyoruz ve sizi bütün oyunlarımıza bekliyoruz. Bu oyunda altı çizilen temayı biz 23 Nisan şenliklerimizde de kullanacağız.
Maalesef biz büyükler size aldığımız gibi bir dünya teslim edemiyoruz. Ama hiç değilse size teslim ettiğimizi koruyabilmek adına, sürdürülebilir bir dünya için farkındalığınızı arttırabiliriz diye düşündük. Umarım bundan sonra, bu konuda çok daha hassas olacaksınız. Herkesi uyaracaksınız. Geldiğiniz için hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımı kutluyorum huzurunuzda.” dedi.

Dramaturgisini Ergün Özdemir’in, müziğini ve efekt tasarımını Emrah Can Yaylı’nın,
koreografisini Doğan Şirin’in, dekor tasarımını Zuhal Soy’un, kostüm tasarımını Eylül Gürcan’ın, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, video tasarımını Enes Altuğ Avşar’ın yaptığı, fotoğraflarını Sadi Ayan’ın çektiği oyunda Eylül Soğukçay, Pınar Demiral, Engin Akpınar, Samet Silme, Mehmet Soner Dinç rol alıyor.

Oyun, 29 Ocak Pazartesi günü Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sömestir etkinlikleri kapsamında seyirciyle buluşuyor.

“Çöpsüz Dünya”, 4 Şubat, 11 Şubat 2024 tarihlerinde Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.
 

Çöpsüz Dünya

İklim değişikliği ve hava kirliliğinden dolayı bulutların renginin, rüzgârın yönünün değiştiği günlerden bir gün; umutlu, mutlu ve bilinçli bir uçurtma olan Uç Uç, kuyruğu koptuğu için bir çöplüğe düşer. Çöplükte, bez bir bebek olan Püsküllü ve atılmış bir koli olan Koli Koli ile tanışır. Çöplüğün kontrolünü elinde tutan Çöpten Kral ve yardımcısı Sinek ile kurulu düzenlerini değiştirmeye çalışan Uç Uç arasında bir mücadele başlar.

“Çöpsüz Dünya” oyunu sevimli karakterler aracılığıyla tüketim kültürünün bilinçsizce yaygınlaştığı günümüzde “geri dönüşüm, tamir, sıfır atık ve renklerle ayrılmış atık kutuları’’ gibi konuları ele alarak atıklardan arındırılmış bir dünya nasıl mümkün olabilir sorusuna cevaplar arıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx