Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları açıklıyor. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: Sözlerimin hemen başında şehit düşün kahraman mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Tedavileri devam eden yaralı askerlerimize rabbimden acil şifalar temenni ediyorum. Tarih bilmez, kutsal tanımaz edepsizlere rağmen şehit ailelerinin sabrı karşısında duygulanmamak elde değil.

Terörle mücadele

Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmadık.Sadece son 5 günde Suriye ve Irak’taki hava harekatlarımızla 114 hedef vuruldu, 78 terörist etkisiz hale getirildi.

Emniyet ve jandarma birimlerimizin operasyonlarında terörle iktisatlı 465 kişi gözaltına alınmıştır. Sahadaki güncel durumu değerlendirdik. Bütün terör unsurlarını yok etme talimatı verdik. Son dönemde artan terör saldırılarını da ele aldık. Öncelikle bu hususun altını tekrar çizmek istiyorum. Türkiye’nin kararlılıkla uyguladığı terörü kaynağında yok etme stratejisi teröristan kurma hayali olanları rahatsız etmiştir.

Türkiye bölücü elebaşlarını kendilerini güvende hissetiği yerde imha ettikçe ülkemizin önünü kesmeye yönelik girişimler daha da artmıştır. Bölücü terör örgütüne destek sağlayarak palazlandırma girişimleri hız kazanmıştır. Sınır ötesi harekatlar sayesinde hedefine ulaşamayan bu çabaların inatla sürdürüldüğünü biliyoruz.

Güvenlik birimlerimize, yanında, yöresinde, arkasında kim olduğuna bakmadan tespit ettikleri tüm terör unsurlarını yok etme talimatı verdik.

Her ne kadar birileri anlamasa da biz sınır ötesi operasyonlarımızda sadece güney sınırlarımızın huzur ve güvenliğini garanti altına almadık. Ülkemizi bir terör koridoruyla kuşatma senaryolarını yırtıp attık. 

620 binden fazla Suriyeli terörden kurtulan bölgelere geri döndü

Sınır ötesi harekatlarımız, Türkiye’yi düzensiz göç dalgası üzerinden, iç karışıklığa sürüklemeye dönük oyunları da boşa çıkarmıştır. Göç edecek sığınmacıların kendi topraklarında kalmasını temin ettik. Ülkemizde bulunan 620 binden fazla Suriyeli terörden kurtulan bölgelere geri dönmüştür. Sınırlarımız ötesindeki asgari mevcudiyetimiz hayati öneme sahiptir. Bundan geriye dönüş asla söz konusu olamaz. Karşımızdaki tablo gayet açıktır. Türkiye tehdidi ya kaynağında kurutacak ya da terörle mücadeleyi mahallelerinde verecektir. Ülkemizin böyle bir felaketle karşı karşıya kalmasına kesinlikle müsaade edemeyiz. Evlatlarımızın terörsüz bir iklimde büyüyebilmesi için mücadele vermeliyiz.

Aksi yöndeki ısrarlı beyanlar sınırlarımız ötesinde görev yapan askerlerimiz başta olmak üzere milletimizin canını sıkmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Türkiye başarılı operasyonlarıyla toprakları üzerinde ameliyat yaptırmayacağını çok açık ve net göstermiştir. Şu an üzerinde durulması gereken asıl husus sınır ötesi operasyonların nasıl daraltılacağı bu bizim gündemimizde yok, nasıl genişletileceğidir. Yarım kalan işlerin nasıl tamamlanacağıdır. 

Eli kanlı caniler var oldukça içimiz rahat etmeyecektir. Emparyalistlerin teröristan kurma planları var oldukça hiçbirimiz güvende hissedemeyiz. Bu bölgedeki harekatlarımız sürecektir. Aynı şekilde Suriye’de bu hatta sinsi niyetlerle kurulmuş terör yuvalarının tamamını darmadağan etmeden durmayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx