Selden etkilenenlere psikolojik destek verilecek

bya Ulusal Birlik Hükümeti’nden yapılan yazılı açıklamada, Libya Vatandaş Hizmet Merkezi ile Libya Hastalıklarla Mücadele Merkezinin, Kaliforniya merkezli Uluslararası Tıp Derneğinin Libya şubesi ile bir anlaşma imzaladığı belirtildi.

Anlaşmanın, ülkenin doğusunda yaşanan doğal afetin, hayatta kalanlar ve aileleri ile yardım çalışmalarına katılan ekipler üzerinde oluşturduğu olumsuz psikolojik etkiyle mücadele için yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, anlaşmaya imza atan tarafların, selden zarar görenler ve ihtiyaç sahipleri için tüm imkanları, ekipmanları ve beşeri kaynaklarını seferber etme konusunda anlaştığı ifade edildi.

BAZI VAKALAR HASTANEYE SEVK EDİLECEK

Bu bağlamda, Vatandaş Hizmet Merkezine “1444” nolu numara ya da merkezin Facebook sayfası üzerinden ulaşanlara psikolojik destek sunulacağı belirtildi.

Uluslararası Tıp Derneğinin ise uzmanlar kanalıyla, desteğe ihtiyaç duyanları takip edeceği, klinik tedavi gerektiren vakaları ise hastaneye sevk edeceği aktarıldı.

Uluslararası Tıp Derneğinin ayrıca, Libya Hastalıklarla Mücadele Merkezinin gözetimi altında Libya sağlık personelini psikolojik destek alanında eğiteceği, Hastalıklarla Mücadele Merkezinin de destek alanlarla ilgili bir veri tabanı oluşturacağı kaydedildi.

SEL FELAKETİ

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel Fırtınası” Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle 11 Eylül’de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara selden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de Libya’da sel nedeniyle 4 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve 8 bin 500’den fazla kişinin halen kayıp olduğunu açıklamıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx