Manş Denizi’nde mülteci teknesi alabora oldu: En az 5 ölü

Fransa polisi, Manş Denizi üzerinden İngiltere’ye geçmeye çalışan mültecileri taşıyan bir teknenin alabora olduğunu, aralarında bir çocuğun da olduğu en az beş kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Reuters haber ajansına bilgi veren Fransa Sahil Güvenlik yetkilileri, polisin olay yerine yakın bir sahilde çalışma yürüttüğünü, burada ‘çok sayıda’ cansız bedenin olduğunu bildirdi. Doğruluğu henüz teyit edilmeyen haberlere göre, yaşamını yitirenlerin arasında 4 yaşındaki bir kız çocuk da bulunuyor.

Fransa polisinin açıklamasına göre, mülteciler, Fransa’nın Wimereux kasabasına yakın bir bölgeden Manş Denizi’ni geçmeye çalışıyordu. Sahil Güvenlik sözcüsü, bu sabah Manş Denizi’nden pek çok mülteci teknesinin geçmeye çalıştığını söyledi. Bu durum, İngiltere’de bazı mültecilerin Doğu Afrika ülkesi Ruanda’ya gönderilmesi planına onay verilmesinin hemen ardından yaşandı. Avam Kamarası’nın onayını alan planın hayata geçirilmesi için İngiltere Kralı 3’üncü Charles’ın da imzasını alması gerekiyor.

FRANSA BASINI: 100’E YAKIN MÜLTECİ KURTARILDI

Fransa’nın La Voix du Nord gazetesine göre, 23 Nisan Salı günü erken saatlere üç helikopterin ve çok sayıda kurtarma botunun katıldığı operasyonlarda 100’e yakın mülteci kurtarıldı.

İngiltere’nin The Telegraph gazetesi ise konuya ilişkin haberinde, Boulogne, Calais ve Dunkirk’ten acil durum servisleri, polis ekipleri ve sahil güvenlik personelinin olay yerine gönderildiğini, Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırlarından sorumlu Frontex kuruluşuna bağlı bir hava aracının da bölgenin üzerinde uçtuğunu aktardı. Denizde bulunan diğer teknelerin izlenmesi için de çok sayıda keşif dronu gönderildi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın dün paylaştığı verilere göre, bu yılın ilk dört ayında Manş Denizi üzerinden İngiltere’ye varan mülteci teknelerinin sayısında yüzde 24 artış yaşandı. Bu sayı, Ocak-Nisan 2023 döneminde 5 bin 49 iken bu yılın ilk dört ayında 6 bin 265 oldu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx