Kılıçdaroğlu’ndan CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın’a zoom cezası

Gazeteci İsmail Saymaz, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önderliğinde yapılan ve görüntüleri sızdırılan zoom toplantısına katılan CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın’ın Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarına katılmasını yasakladığını yazdı. 

Saymaz, yazısında Kılıçdaroğlu’nun yaklaşık beş gün önce Grup Başkanı Özgür Özel‘e Günaydın’la ilgili kararını bildirdiğini, Özel’in de bu gelişmeden Günaydın’ı haberdar ettiğini belirtti.

Saymaz, konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

“Günaydın, öğrendiğim kadarıyla MYK toplantısına katılacak ve hakkındaki karara itiraz edecek. Günaydın’ın tüzüğe aykırı hiçbir talimatı yerine getirmeyeceğini söylemesi bekleniyor.

Tüzüğe göre Kılıçdaroğlu, Günaydın’ın istifasını isteyemiyor. Ancak TBMM Grubu’nda milletvekilleri arasında güven oylaması yapılarak, grup başkan vekilliği seçimi yenilenebilir. O takdirde Günaydın’ın da adaylığını açıklayacağı vurgulanıyor.

MYK toplantısında Grup Başkanı Özgür Özel ve Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın da tüzüğe ve hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle Kılıçdaroğlu’nun kararına itiraz edeceği belirtiliyor.

Bu duruma karşılık CHP’li yetkiliye ‘Günaydın geldiği takdirde ne yapacaksınız?’ diye sordum.

Şu yanıtı verdi: ‘Genel başkanımız, ‘Toplantıya almayacağım’ dedi. Gerekirse hiç kimse toplantıda konuşmaz. Toplantı açılır ve kapanır. Aramızda güven krizi varken neyi konuşacağız?’

Kılıçdaroğlu’nun Günaydın’a koyduğu yasak, CHP’de iktidar kavgasının bundan böyle açıkça yürütüleceğini gösteriyor.” 

CHP tüzüğünün 22. maddesi: TBMM Grup Başkanvekilleri, kadın ve gençlik kolları MYK toplantılarına katılabilir, görüş ve önerilerde bulunabilir ancak oy kullanamazlar.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx