CIA Başkanı ve Hamas, Mısırlı arabulucularla Gazze’de ateşkesi görüşecek

Hamas, dün bir açıklama yaparak Gazze’de ateşkes ve rehine takası görüşmeleri için arabulucu ülkelerden Mısır’ın başkenti Kahire’ye bir heyet gönderdiklerini duyurdu. Mısırlı kaynaklara göre, CIA Direktörü William Burns de görüşmeler için Kahire’ye vardı.

Reuters haber ajansına konuşan Mısırlı bir güvenlik kaynağı, Hamas heyeti ile CIA yetkililerinin bugün Mısırlı arabulucular ile bir araya geleceğini söyledi. Heyetlerin Mısırlı temsilcilerle ayrı ayrı mı yoksa birlikte mi görüşeceği ise netlik kazanmadı. Hamas, konuya ilişkin açıklamasında, yapılan son ateşkes anlaşması teklifini inceledikten sonra ‘olumlu bir havada’ Kahire’ye gittiklerini söyledi. Hamas’tan yapılan açıklamada, “Filistinlilerin taleplerini karşılayacak bir anlaşma sağlamaya kararlıyız” ifadeleri kullanıldı.

‘İKİ TARAF DA TAVİZLER VERDİ’

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, yapılan görüşmeler sonunda bir ateşkes ve rehine takası anlaşmasına varılsa da varılmasa da Gazze Şeridi’nin güneyinde, İsrail’in saldırıları sebebiyle zorla yerinden edilmiş yüz binlerce Filistinlinin sığındığı Refah kentine kara harekatı başlatacaklarının sinyalini vermişti. Mısırlı kaynaklar ise son dönemde iki tarafın da tavizler verdiğini, bu sayede müzakerelerde ilerleme sağlanabildiğini söyledi.

Öte yandan, İsrail’in Ynet haber sitesinin aktardığına göre, İsrail, cuma günü, arabulucuların yaptığı iyimser açıklamaların aksine Hamas’ın ‘aşırılıkçı yaklaşımlarda’ bir değişiklik olduğuna ilişkin herhangi bir emare bulunmadığını iddia etti.

‘TEL AVİV “REFAH” PLANINI SUNDU, ABD’NİN YAKLAŞIMI DEĞİŞMEDİ’

İsrail’in The Times of Israel haber sitesi ise İsrail’in bu hafta Joe Biden yönetimine ‘Refah’ planını sunduğunu yazdı. Görüşmeler hakkında bilgi sahibi ABD’li yetkililer, İsrail’in bu hafta ABD yönetimini Refah’a saldırı öncesi Filistinli sivillerin tahliyesi ile ilgili bir plan sundu. Yetkililer, İsrail’in detaylandırdığı planın ABD’nin Refah konusundaki yaklaşımını değiştirmediğini, Washington yönetiminin halen Refah’a olası bir operasyonun çok fazla sivilin hayatını tehlikeye atacağını düşündüğünü aktardı.

ABD’li yetkililer, İsrail’in paylaştığı planın nihai plan olmadığını ve iki tarafın konuyu görüşmeye devam etme konusunda hemfikir kaldığını ifade ederken, Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, “Bu konuşmaların süreceğinden emin olmak istiyoruz çünkü Filistinlilerin hayatını, o masum hayatları korumak önemli” ifadelerini kullandı.

İSRAİL’DEN ‘SAVAŞ SONRASI GAZZE’ PLANI

Öte yandan, ABD’nin The New York Times (NYT) gazetesinde yer alan habere göre, İsrail yönetimi, savaş sonrası Gazze Şeridi’ni aralarında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Suudi Arabistan gibi Arap ülkeleri ve ABD ile birlikte kontrol etme planını değerlendiriyor.

Üç İsrailli kaynağa ve İsrail hükümetinin planı konusunda bilgi sahibi beş diğer kişiye dayandırılan habere göre, İsrail bunu Suudi Arabistan’la normalleşme karşılığında yapmak istiyor. İddiaya göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, sağ partilerin oluşturduğu koalisyon hükümeti içindeki anlaşmazlıklar sebebiyle bu konuyu konuşmaktan kaçınsa da Başbakanlık Ofisi perde arkasında bu teklifin şekillendirilmesi için çalışıyor.

Teklife göre, ABD ile işbirliği içinde bir Arap-İsrailli koalisyonu Gazze Şeridi’nin yeniden inşası, eğitim sisteminde reform yapılması ve düzenin sağlanması için liderler atayacak; 7 ila 10 yıl sonra ise Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’nın bir çatı altında birleştiği bir Filistin yönetimine katılıp katılmama konusunda bir oylama yapılacak. Geçiş sürecinde ise İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Gazze’de faaliyet göstermeyi sürdürecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx