Canlı Yayında Zafer Şahin’den Çalışanları heyecanlandıran asgari ücret çıkışı: İddia ediyorum bu olacak

Gazeteci Zafer Şahin, CNN Türk canlı yayında çarpıcı bir açıklama yaptı. Buna geçmeden önce asgari ücret gündemine bir bakalım.

Temmuz ayı ara zammında net asgari ücret 8 bin 506 liradan, 11 bin 402 TL’ye yükseltilmişti.

Bazı kesimler tarafından asgari ücretin hedeflenen enflasyon kadar artırılması görüşleri dillendirilmişti.

OPV ve TCMB’nin 2024 yılı yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 36 olması yapılacak artışın da bu yıl tek seferlik artış yapılacağı göz önüne alındığında yüzde 36 ile 55-60 bandında olacağı tahminleri dillendirilmeye başlandı.

Asgari ücrete hedeflenen enflasyon kadar yani yüzde 36 zam yapılması halinde yeni asgari ücretin 15 bin 600 lira, yüzde 55 zam yapılması halinde ise 17 bin 763 liraya çıkması bekleniyor.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde Komisyon başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında konuşan Zafer Şahin, asgari ücretle ilgili dikkat çeken bir çıkış yaptı.

Zafer Şahin, “Ben de asgari ücretin bahsedilen rakamlardan daha fazla seviyelerde olacağını düşünüyorum. Çalışanı enflasyonu ezdirmemek lazım. Bu yönde çalışmalar da yapılıyor. Keşke 50’lik 60’lık zamlar yapılmasa da çarşı pazardaki fiyatlar kontrol altına alınabilse. Bu açgözlüler baskılansa.

Maaşlar artınca hemen market fiyatları artıyor. Burada çalışanları ezdirmeyecek zammın yapılacağını düşünüyorum. Düşünmekle kalmıyorum bunun olacağını iddia ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx