AKP’li Hotar gitti ama etkisi sürüyor

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) rektörlük yaptığı dönemde yolsuzluk, mobbing, davalar ile gündemden düşmeyen AKP’li Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar’ın yerine vekaleten atanan Prof. Dr. Mahmut Ak’ın icraatları akademik camiada şaşkınlıkla karşılandı.

KALICI OLMAK İSTİYOR

DEÜ’ye kalıcı olarak atanma talebiyle YÖK’e başvurduğu öne sürülen İstanbul Üniversitesi eski rektörü Ak’ın, usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaları ile hakkında YÖK ve savcılıkta çok sayıda ihbar ve şikayet bulunan Genel Sekreter Engin Basmacı ile Rektör Yardımcısı Esra Bukova Güzel başta olmak üzere, Hotar döneminden kalan idareci ekibiyle yola devam kararı aldı.

TARTIŞMALI MÜDÜR VE DEKANLAR HALA GÖREVDE

Mahmut Ak, vekaleten müdür olarak görev yaptığı Yabancı Diller Yüksekokulu’nda yabancı uyruklu akademisyenleri kovup kız kardeşini işe almasıyla gündeme gelen Gülmira Kuruoğlu’nu asaleten atadı. İşletme Fakültesi’nde de kadro yolsuzluğu yaptığı iddiaları ile Meclis’te soru önergelerine konu olan Prof. Dr. Çağnur Balsarı ile öğrenci staj dosyaları yolsuzluğunda adı geçen İzmir Meslek Yüksekokulu (İMYO) müdürü Prof. Dr. Zeynep Arıkan ve DESEM’de müdürlük yaptığı dönemde Sayıştay yolsuzluğuyla gündeme gelen Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Asuman Altay da idari görevlerine devam ettirdi. Benzer şekilde hakkında başta intihal olmak üzere çok sayıda usulsüzlük iddiaları olan Edebiyat Fakültesi Dekanı Türkmen Töreli ile de devam kararı alan Ak’ın adrese teslim kadro haberleriyle basına yansıyan Genel Sekreter Yardımcı vekili Öğr. Gör. Yakup Özkaya ve Hotar’ın Özel Kalem Müdürü Emrah Yazar da görevlerine devam ettirdi. Rektör Ak idari personele ilişkin şube müdürü ve fakülte/enstitü sekreteri kadroları için de çok sayıda asaleten atama yaptı.

BİR TEK İLAHİYAT DEKANI DEĞİŞTİ

Bununla birlikte adı türlü usulsüz işlemler ile anılan İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Osman Bilen’in dekanlığı sona ererken yerine Prof. Dr. Muammer Erbaş yeni dekan olarak atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx