ABD’de En Çok Milyarder Yetiştiren Üniversiteler

700’den fazla milyardere ev sahipliği yapan ABD’de, listedeki 12 üniversitenin mezun olan milyarderlerin toplam serveti 1,7 trilyon doları aşıyor. Bu üniversitelerin büyük çoğunluğunun Ivy League* üniversiteleri olması dikkat çekici.

LİSTENİN İLK 3’Ü

Pensilvanya Üniversitesi: 36 milyarder mezunla listenin zirvesinde yer alan Pensilvanya Üniversitesi’nin mezunları arasında Elon Musk, Donald Trump ve Estée Lauder varisleri yer alıyor.

Stanford Üniversitesi: 30 milyarder mezunla 2. sırada yer alan Stanford Üniversitesi, Silikon Vadisi’nin önemli isimlerinden Evan Spiegel’i yetiştirmiş.

Harvard Üniversitesi: 28 milyarder mezunla 3. sırada yer alan Harvard Üniversitesi’nde Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi isimler de eğitim görmüş olsa da, listeye dahil edilmemiş.

Listede yer alan diğer üniversiteler şöyle:

Yale Üniversitesi (19 milyarder)
Cornell Üniversitesi (13 milyarder)
Güney California Üniversitesi (12 milyarder)
Princeton Üniversitesi (12 milyarder)
Massachussets Teknoloji Enstitüsü (MIT) (11 milyarder)
Darthmouth Koleji (11 milyarder)
Columbia Üniversitesi (11 milyarder)
Michigan Üniversitesi (10 milyarder)
California Üniversitesi, Berkeley (10 milyarder)

IVY LEAGUE NEDİR?

Ivy League, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alan sekiz özel üniversite grubunu ifade eder ve dünya çapında akademik mükemmellik, seçkin kabul oranları ve zengin tarihi mirasları ile tanınır. Bu elit üniversiteler; Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Pennsylvania (Penn), Princeton ve Yale’den oluşur. Ivy League terimi, sadece eğitimdeki üstünlükleriyle değil, aynı zamanda spor müsabakalarındaki rekabetçi ligleri ve sosyal elitizmle de özdeşleşmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx