Zelensky: Daha çok silaha gereksinimimiz var

Rusya ve Ukrayna ortasında aylardır devam eden savaş binlerce kişinin vefatına sebep oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Telegram hesabından manzaralı paylaştığı iletisinde, bugünün “Ukrayna Hava Kuvvetleri Günü” olduğunu tabir ederek, Rus akınlarının engellenmesi için hava kuvvetlerinin tesirli faaliyet gösterdiğini belirtti.

Bugün, Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel ile telefon görüşmesi yaptığını aktaran Zelensky, kendisiyle savaşla ilgili gelişmeleri kıymetlendirdikleri bilgisini paylaştı.

“Avrupa’nın reaksiyon vermesi lazım”

Michel ile Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ile ilgili son gelişmeleri ele aldıklarını belirten Zelensky, Rusya’yı bu santrale yönelik akınlar düzenlemekle suçladı.

Zelensky, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapılan hücumların yalnızca Ukrayna değil, dünya için son derece büyük tehlike taşıdığına dikkati çekerek, “Bu nedenle Rusya’nın, Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik bu ataklarına memleketler arası toplumun güçlü bir reaksiyon vermesi gerekiyor.” dedi.

Cephedeki gelişmeler

Konuşmasında, ülkesinin doğusundaki cephelerde yaşanan son gelişmelere de değinen Zelensky, özelikle Donetsk ile Harkiv istikametinde durumun ağır olduğunu söz etti.

Zelensky, Donetsk bölgesindeki durumun şimdiye kadar ağır olduğuna dikkati çekerek, Ukrayna ordusunun buradaki Rus saldırılarını “birçok can” pahasına durdurmaya devam ettiğini lisana getirdi.

“Donbas’taki durum hala çok ağır”

Ukrayna Devlet Lideri, “Donbas’taki durum hala çok ağır. Ordumuz, Rus terörünü durdurmak ve işgalcilere mümkün olan en büyük kayıpları vermek için mümkün olan her şeyi yapıyor.” dedi.

Rus güçlerinin, Harkiv’e yönelik de taarruzları artırmak için ağırlaştığını belirten Zelensky, burada da şiddetli çatışmaların yaşandığını söz etti.

“Kendimizi savunmak için silaha gereksinimimiz var”

Zelensky, Rusya’ya karşı ülkesinde devam eden savaşta Ukrayna ordusunun daha çok silaha gereksinim duyduğunu vurgulayarak, “Her gün ve orta vermeden daha güçlü ve uzun menzilli sistemleri cepheye göndermek için, silah ikmalini artırmak için çalışıyoruz. Ve önümüzdeki hafta ortaklarımızdan takviye paketleriyle ilgili haberler bekliyoruz. Hoş haberler.” diye konuştu.

“Ukrayna’ya hesap verecekler”

Rusya’nın denetim sağladığı Ukrayna topraklarında kelamda referandumların düzenlenmesi için yasa dışı hazırlıkların sürdüğüne işaret eden Zelensky, “Çok kolay bir şey söylemek istiyorum: İşgalcilere rastgele bir biçimde yardım eden herkes cezasını çekecek. Ukrayna’ya hesap verecekler.” dedi.

AA’nın haberine nazaran Zelensky, Rusya’nın, Ukrayna topraklarında yasa dışı kelamda referandumlar düzenleyerek gerek Kiev idaresiyle gerek dünyanın başka ülkeleriyle muhtemel müzakere bahtını da kaybedeceğini savunarak, “Rus tarafının muhakkak bir mühletten sonra muhakkak (müzakerelere) muhtaçlığı olacak.” tabirini kullandı.

Hollywood oyuncusu Jessica Chastain, Kiev’de

Zelensky, bugün Hollywood oyuncusu, ABD’li aktris Jessica Chastain ile Kiev’de bir ortaya geldiğini belirterek, Chastain’in Ukrayna ziyareti kapsamında İrpin ve Kiev bölgesinde savaştan etkilenen öbür kentleri ziyaret ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.