Yunanistan’da orman yangınları sürüyor: ’50 yılın en sıcak temmuzu’

Aşırı sıcakların etkili olduğu Yunanistan’da orman yangınları devam ediyor. İtfaiye Sözcüsü Vassilios Vathrakoyannis, ülkenin hafta sonu boyunca alarm durumunda olacağını, itfaiye ekiplerinin 79 orman yangınını söndürmeye çalıştığını açıkladı.

The Guardian’ın aktardığına göre, ülkenin başta başkent Atina olmak üzere çeşitli noktalarındaki orman yangınları altıncı gününde devam ediyor. Kıbrıs, Fransa, İsrail, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülke Yunanistan’a destek gönderirken, Atina’daki yangınlarda 100’den fazla ev ve işyerinin ciddi hasar gördüğü açıklandı. Rodos Adası ile Lakonia’daki yangınların ise 21 Temmuz Cuma itibarıyla kontrol altına alındığı bilgisi paylaşıldı.

‘ATİNA’DA SICAKLIKLAR 40 DERECENİN ÜZERİNDE SEYREDECEK’

Öte yandan, meteorolog Panagiotis Giannopoulos da 22-23 Temmuz hafta sonunun ülkenin son 50 yılda gördüğü en sıcak temmuz ayı hafta sonu olabileceğini açıkladı.

Yunanistan devlet yayın kurumu ERT’ye konuşan Giannopoulos, “Bu hafta sonu, son 50 yıl içinde temmuz ayında kayıtlara geçen en sıcak hafta sonu olma riski taşıyor. Atina’da 6 ila 7 gün boyunca, temmuz sonuna kadar sıcaklıkların 40 derecenin üzerinde seyredeceğini göreceğiz” dedi. Buna göre, başkent Atina’da hava sıcaklığının yarın 44 dereceye, ülkenin iç bölgelerinde Teselya’da ise 45 dereceye kadar çıkması bekleniyor.

Atina’da bulunan Yunanistan Ulusal Rasathanesi’nin verilerine göre, başkent Atina, bugüne kadarki en yüksek hava sıcaklığını 44,8 dereceyle 2007 yılında görmüştü. Ülkedeki sıcaklık rekoru ise yine Atina yakınlarındaki Elefsina’ya ait. Elefsina kentinde Temmuz 1977’de hava sıcaklığı 48 derece olarak ölçülmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx