Veli Ağbaba: Emekliye bayram sofrası hayal oldu

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, en düşük emekli aylıklarına yapılan orta artırıma karşın emeklilerin alım gücünde yükseliş değil düşüş olduğuna dikkat çekti. Ağbaba, “Emekliler bayramda değil torunlarına harçlık vermeyi artık ağız tadıyla bayram sofrası dahi kurmayı unuttular” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, emekli aylıkları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ağbaba, emeklilerin alım gücünün düştüğünü vurguladı, tahlil teklifleri sundu. Ağbaba, “Sene başında bin 500 TL en düşük emekli aylığı 2 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. En düşük emekli aylığı bu yılın birinci 6 ayı dolmadan yüzde 40 artışla 3 bin 500 TL’ye yükseltildi. En düşük emekli aylıkları son 6 ayda iki sefer yükseltilmesine karşın alım gücü olarak bir evvelki emekli aylığı 2 bin 500 TL’nin altında kaldı. Haziran ayı itibariyle resmi enflasyon yüzde 78’e besin enflasyonu ise yüzde 93,9’a yükselirken, en düşük emekli aylığı emeklinin sofrasındaki kaybolan eserleri geri getirmediği üzere bilakis alım gücü olarak  bin 500 TL en düşük emekli aylığının gerisinde kaldı. Emekliler bayramda değil torunlarına harçlık vermeyi artık ağız tadıyla bayram sofrası dahi kurmayı unuttular” dedi.

“EMEKLİLER BAYRAMI SEVİNÇLE DEĞİL AÇLIKLA KARŞILAYACAK”

“En düşük emekli aylığında 1000 TL’lik artış olmasına karşın emeklinin sofrasındaki temel besin hususlarında alım gücünde artış değil tersine azalış meydana geldi” diyen Ağbaba, şöyle devam etti:

“Emekliler, 3 bin 500 TL ile bu bayramda bayram sofrası kurmak isterse 2 bin 500 TL en düşük emekli aylığı ile kıyaslandığında yalnızca ekmekteki kaybı 175 adet oldu. Tekrar en düşük emekli aylığının ocak ayına nazaran kaybı tavuk etinde 14 kg, ette ise 8 kg oldu. Emekliler artık zerzevat ve zerzevat eserlerini de tane ile alır oldu. Yıl başındaki en düşük 2 bin 500 TL emekli aylığı ile karşılaştırıldığında 3 bin 500 TL en düşük emekli aylığının kuru soğan karşısındaki kaybı 502 kg, patates karşısındaki kaybı 221 kg, domateste 31 kg ve biberdeki kaybı ise 12 kg oldu.Türkiye’de 8 milyon emekli ve dul yetimin minimum fiyatın altında aylık aldığını düşündüğümüzde, emekliler hayatlarının geri kalan kısmında bayramları sevinçle değil ne yazık ki açlıkla karşılayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.