Uzmanından ‘düşük kalorili diyet’ uyarısı

Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, yaz mevsiminde kilo vermek isteyenler için kıymetli açıklamalarda bulundu.

Deniz Tığlı Torun, “Yaz mevsimini görünce ansızın gelen bir zayıflama, daha fit olma isteği hepimizi basıyor ve ne yazık ki süratli zayıflama yolları arıyoruz. Bu internet yahut TV aracılığı ile ulaşabileceğimiz süratli yollar, şok diyetler, detokslar farkında olmadan vücudumuza yani metabolizmamıza ziyan verebiliyor.

– Yaz -kış mevsimi farkından oluşmuş 2-3 kg üzere birkaç kilo fazlalığınız var ise bu durumu 2-3 hafta üzere bir mühlet dikkat ile toparlamak kolay olacaktır. Ama bir kişinin 10- 15 kg ölçüsünde vermek istediği sayılar var ise bu 1 ayda sıhhati koruyarak mümkün olmayacaktır. Bilhassa sıcakların arttığı, vücudun çarçabuk güçsüz kalıp yorgun düşebileceği bu mevsimde düşük kalorili diyet listelerden şiddetle uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Kısa mühletlere büyük gayeler sığdırmadığımız sürece kendinize ziyan vermezsiniz. Elbette ne kadar kilo kaybedebilirsek bizi motive edecektir” diye konuştu.

DAHA FİT HİSSETMEK İÇİN BİRKAÇ İPUCU

İpuçları paylaşan Deniz Tığlı Torun, “Mutlaka kâfi su tüketimi sağlayın. Bol su için ki sıcakların sebep olabileceği ödem meselesini yaşamayın. Ayrıyeten ödem sorunu yaşıyorsanız kâfi su tüketmek kaidesi ile bitki çaylarından dayanak alabilirsiniz. Nizamlı beslenmeyi ihmal etmeyin. Beslenme sisteminize değişiklik katın ve orta öğünler ile metabolizmanızı hızlandırın.

– Karbonhidrat yağ protein üçlüsünü dengeleyici tabaklar yapın ki vücudunuz gerçek besin ögesi istikrarını alsın ve size daha âlâ sonuçlar verebilsin. Hazır besin tüketimini en son plana atın. İçeriğini sizin hazırladığınız öğünler kalori açısından daha hafif olacaktır. Masadan hafif doyum ile kalkarak midenizi küçülmeye yardımcı olabilirsiniz bu uzun vadede size olumlu sonuç sağlayacaktır.

– Fizikî aktivitenizi artırın. Amaca biraz beslenme düzenlemesiyle yaklaşabilirsiniz evet ancak bunu hızlandırmak istiyorsanız fizikî aktivitenizi artırarak dayanak alın. Unutmayın amaç kilonuz size biraz uzak ise yolumuz biraz uzun demektir. Bu yolu hızlandırmaya çalışıp kendinize diyet gerilimi oluşturmayın. Yaz aylarının verdiği yüksek motivasyondan yararlanın ve daha sağlıklı bir vücut için bir yerden başlamış olun” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.