Ulaşım zammı hayata geçerse vay vatandaşın haline! 430 lira olan aylık abonman mavi kart 860 liraya yükselecek

İSTANBUL’da 1 Ocak 2022 tarihinde metro, İETT, metrobüs ve tramvay ücretlerine yüzde 36 oranında, minibüs ücretlerine yüzde 27 oranında zam yapılmıştı. Bu zamlar yapıldığında motorin fiyatları 11 lira civarındaydı. Petrol fiyatları fırlayıp motorin 20 liraya dayanınca Büyükşehir Belediyeleri arka arkaya ulaşıma zam kararları almaya başladı. İzmir zammı yaparken İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu Mart ayı sonunda zammı karara bağlayacak.

İstanbul’da ulaşım için büyük bir zam söz konusu. Telaffuz edilen rakam ‘yüzde 50 ile yüzde 60 civarı’. Özel halk otobüsü derneği yüzde 60 zam isterken minibüs dernekleri indi bindinin 5 lira olmasını istiyor. İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, “Bütün meslek grupları yüzde 50 ila yüzde 100 arasında değişen oranlarda fiyat artışı talebinde bulundular. İlk UKOME’ye bununla ilgili bir öneriyle gelecekler ve bu rakamın da yüzde 50’nin altında olacağını açıkçası düşünmüyorum.” dedi.

Yüzde 50 zam yapılırsa bilet ücreti ne kadar olacak?

İstanbul’da ulaşım zammının karara bağlanacağı UKOME toplantısı bu ayın sonunda yapılacak. UKOME toplantısında ulaşıma en az yüzde 50 zam yapılacağına artık kesin gözüyle bakılıyor. Yüzde 50 zam yapıldığı taktirde tam bilet, öğrenci, aylık mavi abonman ve öğrenci kartları şöyle olacak:

İstanbul Kart Tam : 10,96 TL

İstanbul Kart Öğrenci : 5,34 TL

İstanbul Kart Sosyal : 7,84 TL

Mavi Kart tam : 860 TL

Mavi Kart öğrenci : 156 TL

Mavi Kart sosyal : 534

Yüzde 50 zam aktarma tarifelerinde ve metrobüs fiyatlarında da değişiklik yapacak. 1 Ocak 2022 itibariyle mevcutta uygulanan ulaşım tarifesi şöyle:

ULAŞIMI DURDURMAKLA TEHDİT ETTİ

İstanbul Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Göksel Ovacık, İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Emin Alagöz ve İstanbul Servisçiler Birliği Başkanı Turgay Gül, UKOME’ye ay sonunda zam talebiyle gideceklerini ve zam talebinin onaylanmaması durumunda ulaşımı durduracaklarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.