Tuba Ersöz Ünver Türkiye’nin ilk il başsavcısı olarak atamasını aldı!

HSK’nin, 5 bin 75 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi tamamlandı. Bu kararname ile ilk kez başörtülü bir il başsavcısı atandı. Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver, Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

SK’nin, 5 bin 75 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi tamamlandı. Eskişehir, Kocaeli, Kayseri’nin de arasında bulunduğu 33 ilin başsavcıları değişti. Halil Koç başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda HSK 1’inci Dairesince yaz kararnamesi son şeklini aldı.

5 bin 75’i adli yargı, 351’i ise idari yargıdan olmak üzere toplam 5 bin 426 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

GÜMÜŞHANE’YE BAŞÖRTÜLÜ BAŞSAVCI ATANDI

Konya Beyşehir Başsavcılığı’na getirilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başörtülü başsavcısı olan Tuba Ersöz Ünver, yeni kararnameyle Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanarak, Türkiye’nin ilk başörtülü il başsavcısı unvanını sahip oldu.

Tuba Ersöz Ünver

TUBA ERSÖZ ÜNVER KİMDİR?

Tuba Ersöz 1989’da Elazığ’da dünyaya geldi. Aslen Elazığlı’dır. Şimdilerde 33 yaşındadır. İlk, orta ve lise öğreniminin ardından İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite mezuniyetinin ardından Bakırköy’e ve Elazığ’a (2015-2016) adli yargı hakimi olarak atandı. 2017’de Şanlıurfa’ya bağlı Halfeti’de Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptı. 2018’de, Aydın’ın Nazilli ilçesinde Cumhuriyet Savcılığı yapmaya başladı. Nazilli Ağır Ceza’da görev yaptığı sırada, HSK tarafından yayınlanan son kararnameyle Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Ersöz, bu görevi ile Türkiye’deki ilk başörtülü Başsavcı olarak adını tarihe yazdırdı.

KADIN İL BAŞSAVCISI SAYISI 2’YE ÇIKTI

Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver’in yanı sıra Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına atandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK VİDEO;

İbrahim Tatlıses ve oğlu Ahmet Tatlıses resmen düşman oldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.