Toplumsal medya fenomenlerine IBAN koşulu

Toplumsal medya içerik üreticilerinin yapılan yeni düzenlemelerle birlikte IBAN bildirmeleri gerekiyor. IBAN bildirmeyenlere ise vergi cezası kesilecek.

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın 2022 yılı Kurumsal Beklentiler Raporu’nun “Bilişim Teknolojileri Faaliyetleri” kısmında yer alan bilgilere nazaran, 12 Ocak’ta Resmi Gazete’de 318 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Bildirisi yayımlandı. Bu bildiriye nazaran “sosyal içerik üreticileri” ve “mobil aygıtlar için uygulama geliştiriciler” 1 Ocak 2022’den itibaren 880 bin TL’ye kadar olan karlarında yüzde 15’lik istisnadan yararlanabiliyor. 880 bin TL’yi aşan ölçüde ise Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi verilmesi gerekiyor.

Raporda yer alan bilgilere nazaran, mükelleflerin istisnadan faydalanabilmek için Türkiye’de heyeti olan bankalar üzerinden hesap açmaları gerekiyor. Bunun yapılmadığı takdirde ise içerik üreticileri vergi cezası bekliyor.

Raporda, istisna dokümanı alanlar için istisna ve IBAN bilgilerinin giriş ekranlarının hazırlanacağı belirtildi. Ayrıyeten IBAN bilgisinin Türkiye Bankalar Birliği’nden doğrulanmasının sağlanacağı da not edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.