‘Teröre karışmayan endişelenmesin’ diyen İsveç Başbakanı: Türkiye ile yapılan muahedeye uyacağız

Andersson, Almedalen Siyaset Formu’nda yaptığı açıklamada, kelam konusu mutabakatın içeriği hakkında bilgi vermeyeceğini belirterek, “Türkiye ile yapılan muahedeye ve iadelerle ilgili kontrata uyacağız.” dedi.

Terör faaliyetlerine karışmayanların tasa etmesine gerek olmadığını söyleyen Andersson, “İsveç vatandaşı olanlar ulusal ve milletlerarası hukuka nazaran iade edilemeyecek. Terör faaliyetlerine katılmadıysanız endişelenmenize gerek yok.” sözlerini kullandı.

ELEŞTİRİLERE KARŞILIK VERMEDİ

Andersson, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye ile imzalanan üçlü muhtırada, Türkiye’ye büyük ödünler verildiği ve kamuoyunda sert tenkitler aldığı konusundaki sorulara ise karşılık vermedi.

Anlaşma sonrası Aftonbladet muharriri Gazeteci Wolfgang Hansson, “Erdoğan’ın önünde eğilmek hiç de güzel değildi. Çok küçültücüydü. Beklentim o ki; İsveç’in ödediği süreksiz bir bedel olsun” kelamlarıyla hükümete yüklendi.

Expressen muharriri Magnus Falkehed da “Bizim Başbakanımızın diz çöküp Erdoğan’ın ayakkabılarını diş fırçasıyla boyaması, İsveç’in Ukrayna’ya dönmemesi için anlaşılabilir.” tabirini kullandı.

Eski Toplumsal Demokrat hükümetinin Kalkınma Bakanı Pierre Schori ise “Türkiye ile yapılan bu mutabakat, İsveç için utanç verici.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.