Taksim Dayanışması’ndan Seyahat’in yıl dönümü için davet: Sahip çıkalım

Taksim Dayanışması, ‘Gezi’de ve sonrasında hayatını kaybedenleri anmak, tüm Seyahat tutsaklarına ses olmak, eşitlik, özgürlük ve adalet talebini yükseltmek için herkesi, her yerde 31 Mayıs’a sahip çıkmaya ve Gezi’yi savunmaya’ çağırdı.

Taksim Dayanışması, Seyahat hareketlerinin 9’uncu olan yıl dönümü olan 31 Mayıs için toplumsal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “9 yıl evvel bütün güzellikleriyle hayatımıza giren Seyahat Direnişi’nin yıl dönümünde, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve adalet talebimizle haykırıyoruz: KARANLIK SARFİYAT, SEYAHAT KALIR! 31 Mayıs’ta Taksim’deyiz!” denildi.

Açıklama şöyle:

“31 Mayıs’ta Her Yerdeyiz! Haklıyız, Daima Birlikte Güçlüyüz!

Bundan tam 9 yıl evvel bir kamusal alan olan Taksim Seyahat Parkı’nı zirveden inme bir kararla AVM yapılmasına karşı savunmak için bir ortaya gelen binlerce yurttaş, demokratik haklarını seslendiren milyonlara dönüştü. Demokrasi tarihinin tahminen de bu en barışçıl, en haklı ve onurlu direnişi süratle evvel Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı, sonra tüm dünyaya ilham oldu.

İşte Seyahat direnişini otoriter iktidarlar için kabul edilemez kılan tam da bu talan etmek istedikleri, pazarlayıp satmak istedikleri ömür alanlarımızı korumamıza, bu sömürü sistemine karşı durmamıza ilham kaynağı olmasıdır. Tarihi tekrar yazma, onurlu direnişimizi kabahatmiş üzere gösterme uğraşlarının, üniversal tüm hukuk normlarını tersyüz ederek arkadaşlarımızı tutsak almalarının asıl sebebinin bu olduğunu çok düzgün biliyoruz. Bu arkadaşlarımız şahsında en temel demokratik haklarımıza kesilen bu hukuksuz cezaları külliyen reddediyoruz.

Taksim Dayanışması olarak, içinden geçtiğimiz ve muhatabı olduğumuz bu sürecin farkında olarak tutuklanan tüm arkadaşlarımıza ses olmak, Gezi’nin tarihinin açıkça çarpıtılarak yine yaratılmasına müsaade vermemek, Gezi’de ve sonrasında kaybettiğimiz canlarımızı anmak ve topyekûn adalet talebini yükseltmek için herkesi, tüm Türkiye’de ve dünyada bulundukları her yerde 31 Mayıs’a sahip çıkmaya çağırıyoruz!

Zira Hepimiz Gezideydik!” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.