Son dakika haberleri! OSBÜK Başkanı Kütükcü: “OSB’lerde GES sınırlamasının kaldırılması yatırımlara ivme kazandıracak”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, organize sanayi bölgelerinde (OSB) güneş enerjisine dayalı enerji üretim tesislerinin, sanayi parselinin en fazla yüzde 25’ine kadar yapılabileceğine ilişkin sınırlamanın kaldırılmasının, buralardaki güneş enerjisi santrali (GES) yatırımlarına ivme kazandıracağını bildirdi.

Kütükcü, yazılı açıklamasında, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan, Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe ilişkin değerlendirmede bulundu.

Değişiklikle, OSB’lerde güneş enerjisine dayalı enerji üretim tesislerinin, sanayi parselinin en fazla yüzde 25’ine kadar yapılabileceğine ilişkin sınırlamanın kaldırıldığını hatırlatan Kütükcü, “Buralarda güneş enerjisi santralleri başta olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımlarına yoğun bir ilgi var. Yüzde 25 sınırının kaldırılması OSB sanayicilerini rahatlatacak ve bu bölgelerde GES yatırımlarına yeni bir ivme kazandıracak.” ifadelerini kullandı.

Kütükcü, şu anda OSB’lerdeki yenilenebilir enerji yatırımlarının kapasitesinin 860 megavatı güneş enerjisi santrali olmak üzere 1372 megavata ulaştığını belirterek, alınan bu kararın, OSBÜK olarak belirledikleri mevcut yenilenebilir enerji kapasitesini 2030 yılına kadar en az iki katına çıkarma hedefini destekleyeceğini kaydetti.

???????Daha önce 1’inci, 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü bölgelerde tüketim amacıyla kurulan GES yatırımlarına 4. Bölge teşviklerinden yararlanma imkanı sağlandığına işaret eden Kütükcü, yenilenebilir enerji yatırımlarını daha cazip hale getirerek Türkiye’nin enerji haritasını çeşitlendirmeye yönelik bu tür kararların stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.