Son Dakika: Dışişleri’nden Arap Ligi’nin karar ve açıklamalarına tepki!

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı tarafından Arap Ligi’nin Türkiye’yi amaç alan karar ve açıklamalar hakkında bir yazı yayımlandı. Açıklamada, “Arap Ligi Dışişleri Bakanları Kurulu’nun 6 Eylül 2022 tarihinde düzenlenen 158. toplantısı, bir defa daha ülkemize yönelik mesnetsiz tezler içeren karar ve açıklamalara sahne olmuştur. Bu karar ve açıklamaları tümüyle reddediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu formda:

Arap Ligi Dışişleri Bakanları Kurulu’nun 6 Eylül 2022 tarihinde düzenlenen 158. toplantısı, bir defa daha ülkemize yönelik mesnetsiz savlar içeren karar ve açıklamalara sahne olmuştur. Bu karar ve açıklamaları tümüyle reddediyoruz.

Dar görüşlü ve kısa vadeli birtakım münferit çıkarların etkisi altında alınan bu kararlar Arap Ligi’ni, bölgesel meselelerin tahliline somut, yapan ve sürdürülebilir katkı sağlama imkânından yoksun bırakmaktadır.

Bazı tarafların önyargılı yaklaşımları ne olursa olsun, Türkiye ulusal güvenliğine ve çıkarlarına yönelik terör tehditleriyle çabaya, milletlerarası hukukun prensip ve normları çerçevesinde devam edecektir.

Türkiye’nin ayrılıkçı terörizme karşı yürüttüğü çaba, bölge ülkelerinin egemenlik, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunması bakımından da kritik kıymet taşımaktadır.

Türkiye, bölgede istikrar ve refahın tesisini ortak maksat olarak benimseyen tüm Arap Ligi üyesi ülkelerle birlikte çalışmaya hazır olduğunu bu vesileyle bir kere daha yinelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.