Sabancı Holding’den birinci çeyrekte 8,3 milyar TL net kar

Sabancı Holding, 2022 yılının birinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Birinci 3 aylık periyotta kombine satışlarını yüzde 135 artışla 72 milyar 704 milyon TL düzeyine yükselten Sabancı Holding’in konsolide net kârı 8 milyar 251 milyon TL oldu.

Beş yıllık stratejik yol haritasında ‘yeni ekonomi’yi odağına alan Sabancı Holding, birinci çeyrekte bilançosunu güçlendirmeyi sürdürürken, dijital ve sürdürülebilirlik alanlarında kıymetli başarılara imza attı.

“Hedefimiz dünyanın Sabancı’sı olmak”

Bahisle ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere, son devirde ortaya çıkan jeopolitik risklerin, dünyadaki enflasyonist tehditlerin ve tedarik zincirindeki aksamaların global faaliyet ortamını zorlaştırdığını söz ederken, “Tüm bu gelişmelerle birlikte, global düşünmek ve müşteriye yakın olmak artık şirketler için vazgeçilmez bir öge haline geldi. Biz de stratejilerimizi bu yaklaşım doğrultusunda şekillendirirken, hem yurt dışında hem de ülkemizde yaptığımız yatırımlarla büyümemize kesintisiz devam ediyoruz. Gerek yapı materyalleri ve sanayi iş kollarımızda evvelki devirlerde attığımız memleketler arası adımlar, gerekse bu devir dijital faaliyetlerimizin küreselde tek bir çatı altında toplanması, Topluluk Vaadimiz kapsamında çizdiğimiz yol haritasının çok kıymetli birer yapıtaşı. “Dünyanın Sabancı’sı” olma maksadımızı de somut olarak ortaya koyan bu adımlarla, hudutların gün geçtikçe kalktığı ve çetinleşen global rekabet ortamında, Sabancı’yı çok daha avantajlı bir pozisyona taşıyoruz” dedi.

Cenk Alper şöyle devam etti: “Açıkladığımız üç aylık finansal sonuçlarımız, operasyonel ve mali performansımızın beklentilerimiz doğrultusunda ilerlediğini gösteriyor. Holdingimizin ve tüm Topluluk şirketlerimizin bilanço idaresinin en kıymetli ögeleri olarak gördüğümüz kârlılık kalitemiz, artan özkaynak kârlılığımız ve sağlıklı borçluluk oranlarımız sayesinde, bir yandan hissedarlarımıza kıymet katarken öteki yandan da Sabancı’yı bir dünya şirketi haline getirecek kıymetli atılımları hayata geçiriyoruz. Pandeminin tüm dünyada denetim altına alınması ve olağanlaşma süreçlerinin güç kazanmasıyla süratle artan ihracat gelirlerimiz de büyüme stratejimizin uygulamaya konulmasında bize büyük bir avantaj sağlıyor. Sanayi kümesi, ihracat gelirlerini geçen yılın birebir periyoduna nazaran dolar bazında %24 artırdı. Bu sayede ülkemizin ihracat seferberliğine katkıda bulunmaktan da büyük memnunluk duyuyoruz. Öbür yandan, bankamız bu devirde ekonomiyi ve gerçek bölümü desteklemeyi sürdürürken, birinci çeyrekte ekonomimize sağladığı kredi takviyesini 462 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 568 milyar TL düzeyine yükseltti.”

“2022 yılında 5 satın alma gerçekleştirdik”

Yeni dünya sisteminde rekabette öne çıkabilmenin yolunun dijital ve sürdürülebilirlik odaklı idare anlayışından geçtiğini kelamlarına ekleyen Cenk Alper şunları söyledi: “Bu anlayışla, 2026 sonuna kadar olan periyotta toplam yatırımlarımızın yüzde 75’ini ‘yeni ekonomi’ ismini verdiğimiz güç ve iklim teknolojileri, materyal teknolojileri ve dijital teknolojiler alanlarında yapacağız. 2022 yılı içinde attığımız adımlarla da dijital teknolojiler alanındaki kararlılığımızı ve büyüme vizyonumuzu ortaya koyduk. Bu kapsamda bilgi odaklı dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren SEM ile siber güvenlik (operasyonel teknolojiler) konusunda dünyanın önde gelen startuplardan birisi olan Radiflow’u bünyemize katmak için satın alma süreçlerini

başlattık. Öte yandan Sabancı Holding Kurumsal Teşebbüs Sermayesi Fonu aracılığıyla, bulut teknolojileri şirketi Bulutistan ile yapay zekâ odaklı akıllı asistan hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Zack.ai şirketlerine yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Fizikî mağazaları olan dijital bir platforma dönüşüm adımlarını hızlandıran Teknosa ise, pazaryeri iş modelini büyük bir muvaffakiyet ile hayata geçirdi. Bununla birlikte, materyal teknolojileri alanında global yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Kordsa şirketimiz, Avrupa’nın önde gelen kompozit üreticilerinden İtalyan Microtex Composites şirketinin çoğunluk paylarını satın alma süreçlerini başlattı. Bu satın alma, geleceğin en kıymetli gereç teknolojilerinden biri olan kompozitteki global ayak izimizi pekiştirirken, ileri gereç teknolojilerinde harika lüks ve elektrikli otomotiv kesimine de hizmet verecek formda eser gamımızı genişletiyoruz. Bunlara ek olarak, Brisa’nın mevcut iş portföyünü mobilite tahlilleri işine dönüştürmesine imkan sağlayacağına inandığımız Arvento satın almasını da geçtiğimiz devirde tamamladık. Tüm bu adımlarla, ana işlerimizi daha kârlı ve sürdürülebilir operasyonlara dönüştürürken, Sabancı Topluluğu’nu her vakit dijital düşünen, datadan katma paha yaratan, geleceğin dünyasına bugünden hazır olan bir yapıya kavuşturuyoruz.”

Sürdürülebilirlik konusunda da öncü ve örnek uygulamalarına bu devirde de devam ettiklerini söz eden Cenk Alper, “Sabancı Holding çevresel, toplumsal ve yönetişim alanında performansıyla Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nin tahlil ortağı Refinitiv tarafından yayınlanan değerlendirmede, Yatırım Holding’leri kategorisinde Türkiye dahil pek çok ülkede bulunan 56 Holding şirketi ortasında en yüksek performans gösteren şirketlerden biri oldu” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.