Rusya’dan İsrail’e ‘Ukrayna’ reaksiyonu: Batı’nın tuhaf ve yırtıcı sesiyle uyumlu

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bir YouTube kanalına yaptığı açıklamada, İsrail’in Rusya ve Ukrayna savaştaki durumunu kıymetlendirdi.

“Rusya ile İsrail ortasındaki ilgilerin kendi başına kötüleşmediğini” belirten Zaharova, “Maalesef, son aylarda Tel Aviv tarafından yapılan açıklamalarda, katiyen yapan olmayan ve en kıymetlisi, taraflı telaffuz duyduk. Bu bizim için katiyen anlaşılmaz ve garipti. Zira İsrail, diaspora, hem Ukrayna hem de Rusya ile alakalara dahil olması açısından tablonun tamamını görmeliydi” dedi.

“BATI’NIN TUHAF VE YABANÎ SESİYLE UYUMLU”

İsrail’in Rusya aksisi konum sergilediğini ve yalnızca Ukrayna idaresini desteklediğine dikkati çeken Zaharova, “bunun Batı’nın tuhaf ve yırtıcı sesiyle uyumlu olduğunu ve soru işaretleri oluşturduğunu” vurguladı.

Zaharova, “Şimdi bu ülkenin idaresinden, Rusya’nın birtakım hareketlerinin ikili ilgileri etkileyebileceği istikametinde yorumlar duyduğumuzda, şunu sormak isterim: Tıpkı beşerler, son aylarda kendi aksiyon ve açıklamaların ikili bağlantıları etkilediğini düşünmüyor mu? Bu durum, faal biçimde terfi edildi. Bu açıklamalar rastgele yapılmadı. Bu, epey geniş çaplı bir siyasi irade idi.” formunda konuştu.

Rusya Adalet Bakanlığının, İsrail Yahudi Ajansı (JAFI) temsilciliğinin tasfiyesi için mahkemeye başvurması sorununa değinen Zaharova, “Bu elbet yasal düzlemdir.” tabirini kullandı.

JAFI’NİN RUSYA’DAKİ TEMSİLCİLİĞİNİN TASFİYE EDİLMESİ TALEBİ

Rusya Adalet Bakanlığı, geçen hafta, JAFI’nın Rusya’daki temsilciliğinin tasfiyesi talebinde bulunmuştu. Mevzuyla ilgili ön inceleme duruşmasının 28 Temmuz’da yapılması bekleniyor.

Bu mevzuyu görüşmek üzere Rusya’ya gitmek isteyen İsrailli hukuk heyetine Moskova makamlarından şimdi onay gelmediği bildirilmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 22 Temmuz’da mevzuya ait yaptığı açıklamada, JAFI’nin Rusya temsilciliğinin kapatılmasıyla ilgili talebin, Rus mevzuatıyla ilgili olduğunu söylemişti.

“İLİŞKİLERİ ETKİLER”

İsrail Başbakanı Yair Lapid de Moskova’nın, JAFI’nin Rusya’daki temsilciliğinin tasfiyesi tarafındaki talebinin “iki ülke ortasındaki alakaları etkileyeceğini” belirtmişti.

Hedefini, “tüm dünyadaki Yahudi halklarının, mirası ve topraklarıyla irtibat kurmalarını sağlamak ve gelişen bir Yahudi geleceği ile güçlü bir İsrail’i inşa etmek için onları güçlendirmek” olarak açıklayan JAFI, 1929’da kuruldu. Kelam konusu ajans, Musevilerin Filistin topraklarına yerleştirilmesi istikametinde yürüttüğü faaliyetlerle de biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.