Portre: Wagner nedir? Wagner ne zaman kuruldu? Wagner’in tarihi…

Rusya’nın özellikle Ukrayna’ya yönelik saldırılarında aktif olarak rol üstlenen paralı asker grubu Wagner ile, Rus ordu yöneticileri arasında gerilim yaşanıyor. Rusya’nın paralı asker grubu Wagner Kurucusu Yevgeny Prigozhin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’a suçlamalarda bulunarak, “Binlerce Rus askerinin hayatını mahveden ve adamlarımızı yok edenler cezalandırılacak” dedi. Peki Wagner nedir? Wagner ne zaman kuruldu? İşte Wagner’in tarihi…

PORTRE: WAGNER NEDİR?

Wagner (veya Wagner Group), Rusya merkezli bir özel askeri şirket olarak bilinen bir paramiliter grubun adıdır. Bu grup, birçok ülkede çatışmalara katılan paralı askerlerden oluşur.

WAGNER NE ZAMAN KURULMUŞTUR?

Wagner, 2014 yılında kurulmuş ve çeşitli çatışma bölgelerinde faaliyet göstermiştir. Wagner’in kurucusu Rus işadamı Yevgeny Prigozhin’dir. Prigozhin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen bir isimdir.

WAGNER’İN TARİHİ: UKRAYNA SALDIRILARI, SURİYE İÇ SAVAŞI…

Rus paralı asker grubu Wagner’in faaliyetleri, Ukrayna’daki Donbass bölgesindeki çatışmalardan Suriye İç Savaşı’na kadar çeşitli çatışma bölgelerinde görülmüştür. Grubun askeri danışmanlık, güvenlik hizmetleri ve çeşitli operasyonlarla ilişkilendirildiği bildirilmiştir. Ayrıca bazı raporlar, Wagner Group’un Rusya’nın çıkarlarını korumak için stratejik olarak önemli bölgelerde faaliyet gösterdiğini öne sürmüştür. Wagner’in faaliyetleri ve varlığı uluslararası tartışmalara ve eleştirilere yol açmıştır.

YEVGENY PRİGOZHİN KİMDİR?

Yevgeny Prigozhin, Rus işadamı ve Putin’e yakınlığıyla bilinen bir isimdir. 1 Haziran 1961 tarihinde Leningrad’da doğdu. Prigozhin, Rusya’nın en büyük yemek hizmeti sağlayıcısı olan Concord Catering şirketinin kurucusu ve sahibidir. Aynı zamanda Rus paralı askeri grubu Wagner Group’un kurucusu olarak bilinmektedir.

Prigozhin, 1990’larda yemek endüstrisine adım attı ve Concord Catering şirketini kurarak hızla büyüttü. Şirket, Rusya’da okullar, askeri üsler ve diğer kuruluşlara yemek hizmeti sağlamaktadır. Prigozhin’in şirketleri, Rus hükümetiyle sözleşmeler yapmış ve devlet ihalelerinden büyük gelir elde etmiştir.

Putin, Prigozhin’i bazı resmi etkinliklerde ve devlet yemeklerinde danışman olarak görevlendirmiş ve ona yakınlığıyla bilinen “Putin’in aşçısı” olarak da anılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx