Portekiz’de öğlen ortasını cuma namazı için değiştirmek isteyen kişi, işten çıkarıldı

Portekiz’de yaşayan İbrahim Aybek, cuma namazı için öğlen ortası saatlerinde değişiklik yapılmasını talep etmesinin akabinde projeye kabul basamağı olan eğitim ve deneme sürecinde mukavelesinin feshedildiğini, bu nedenle şirkete dava açmayı düşündüğünü belirtti.

Şirket bünyesinde çalışmak üzere eğitime kabul kabul edilen Aybek, cuma namazlarına gidebilmek için öğlen saatlerinde değişiklik talep etmesi sonrasında işten çıkarıldı.

Portekiz vatandaşlığı da bulunan Aybek, şirketten cuma namazına ait talebi sonrasında bir yöneticinin kendisine “Ya cumayı ya bu şirketi bırakacaksın. Birini seç” dediğini aktararak, yöneticiye Portekiz’de bu türlü bir yaklaşım sergileyemeyeceğini, buna yönelik bir yasa olduğunu hatırlattığını söyledi.

Cuma namazına yönelik talebi sonrası şirkette kendisinin bulunduğu ünitede mobbinge maruz kaldığını belirten Aybek, şu sözleri kullandı:

“Ben müsaade istemiyorum, cami şirketin yanında. Öğle yemeği saatimi 13.30-14.30’da kullanmama müsaade verin’ diyorum. Öğle yemeği zati 1 saat. Biz aslında esnek çalışma saati uygulanan bir şirkette çalışıyoruz. Bu hiç supervisor’a gitmeden kolay çözülebilecek bir mevzuydu ancak bunlar, İslamofobik oldukları için mevzuyu büyüttüler, en son tırmandırdılar ve olay işten çıkmama kadar geldi.”

Aybek, bunun bir özgürlük sorunu olduğunun altını çizdi.

Kendisinin yaşadığı durumla ilgili şirkette idari soruşturma başlatıldığını ve bunun sonucunu beklediğini aktaran Aybek, “Burada yabancı düşmanlığıyla ilgili bir kurum var. Bu kuruma şikayette bulundum, talebim inceleniyor.” dedi.

Aybek, kurum içi idari soruşturma ve Yabancı Düşmanlığı Komitesi’ne yaptığı müracaatların sonuçlanmasının akabinde şirkete ve mobbing yapanlara başka ayrı dava açmayı düşündüğünü lisana getirdi.

ŞİRKET SAVLARA KARŞILIK VERDİ

Şirket, Aybek’in şahsî haklarına hürmetten dolayı işten çıkarılmasına yol açan şartların açıklanamayacağı belirtilerek, “Hiçbir çalışanımızı dini tercihlerine nazaran işe almadığımızı ya da işten çıkarmadığımızı teyit edebiliriz.” sözü kullanıldı.

Aybek’in işten çıkarılmasının esas sebebi olarak ibadetine yönelik talebi mi olduğu sorusu üzerine şunlar kaydedildi:

“Aybek, işe alım sürecinde namaz kılmak için müsaade istedi. Onun çalışma programı da bu isteği doğrultusunda ibadet vakitlerine uygun olacak halde ayarlandı. İşe alım süreci tamamlanınca şirketimiz kendisini işe aldı. Nizamlı performans değerlendirmelerinin akabinde yasal deneme müddetinde İbrahim Aybek’in kontratı feshedildi.”

Şirket kaynakları, 35 lisanda hizmet veren 111 milletten 13 binden fazla çalışanın olduğunu aktararak, çalışanların dini görüşlerine, dini pratiklerine hürmet duyulduğunu ve ayrımcılık yapılmadığını savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.