Polislerden davet: Bizi de hür bırakın, istediğimiz bankayla anlaşalım

SÖZCÜ, 330 bin polisin promosyon sıkıntısını gündeme taşıdı. Polisler umutlandı. İçişleri ve EGM sessiz kalırken polisler tahlil için davette bulundu: “Bizi özgür bırakın, emekliler üzere istediğimiz bankayla anlaşalım.” 

SÖZCÜ’nün gündeme getirdiği 330 bin polisin, başka kamu kurumları  düşük banka promosyonu paraları haberi yankı buldu.

Bazı kamu kurumlarında çalışan memurlar 35-40 bin liraya varan peşin promosyonlar alırken, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 18 Mart’ta aylık 300 TL’ye imza atmasına reaksiyon yağdı.

SÖZCÜ’ye ulaşan yüzlerce polis, EGM’nin protokolüne nazaran, eski mukavelelerin devam ettiğini, bu nedenle aylık 300 lira bile alamadıklarından, hala aylık 75 TL, 80TL, 90 TL promosyon aldıklarından yakındı. Mevzu toplumsal medyada gündem olurken İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü sessizliğe gömüldü. Ne bakanlık, ne genel müdürlükten bir açıklama geldi.

“PROTOKOL REVİZE EDİLSİN” 

SÖZCÜ’nün haberiyle umutlanan polisler, “Ya Vakıfbank’la yapılan protokol revize edilsin ya da iptal edilip diğer bankayla anlaşılsın” davetinde bulundu.

Bazı polisler de emeklileri emsal göstererek, “Bizi özgür bırakın, emekliler üzere istediğimiz bankayla anlaşalım” dedi.

SÖZCÜ’ye ulaşan polislerin bildirilerinden bir kısmı şöyle:

  • Teşkilatın yarısından birçok bu fiyatı aha 2024 2025 yılında alacak. Şu an iç hala eski muahedeler devam ediyor. Ne vakit yüzümüz gülecek teşkilatta nitekim merak ediyorum.
  • Emekliye 7500 veren banka polise 100- 200- 300 TL veriyor latife üzere değil mi?
  • Biz 106 TL alıyoruz hâlâ 300’ü göremedik henüz…
  • 100 TL alıyoruz ne 300’ü
  • Bir defa de yüzümüzü güldürün.
  • 300 bile alamıyoruz şu an Elazığ’da 108 TL, 2 aydır onu da alamıyorum.
  • Promosyon istemiyorum, 40 saat üstü mesai versinler.

EMNİYET SEN Genel Lideri Faruk Sezer

“GENEL MÜDÜRLÜĞÜN YETKİ ALMASI ŞART” 

Polisin promosyon meselesinin birinci olarak dillendiren EMNİYET SEN Genel Lideri Faruk Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 18 Mart’ta Vakıfbank’la imzaladığı protokole ait çarpıcı bir iddiayı da gündeme getirdi. Protokol süreci şeffaf olmadığını vurgulayan Sezer özetle şunları söyledi:

“Aslında, memurlar maaşlarıyla ilgili çalıştığı ünite mutemetine yetki verir.  Yani vilayette çalışıyorsa vilayet mutemetine, ilçede çalışıyorsa ilçe mutemetine yetki verir.

Bu yetkiyi Genel Müdürlük resen kullanamaz. Genel Müdürlüğün tekrar 330 bin çalışandan yetki alması lazımdı. Ancak bu türlü bir yetki alınmadı.

Durum bu türlü olunca iki ihtimal var. Ya bu protokol tavsiye muahedesidir yani, “Ben genel müdürlük olarak Vakıfbank’la bu türlü bir mutabakat yaptım vilayetlerimiz isterse bu mutabakata katılsın” üzere bir tavsiye anlaşmasıdır…

Ya da büyük bir yetki gaspı vardır. Sonuç olarak madem 330 bin kişiyi kapsayacak bir mutabakat yapıyorsunuz bu muahedeyi bütün işçinin parasını tek seferde alacak halde yaparsanız hak kaybı oluşmamış olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.