Pehlivan: Kaftancıoğlu kararı iktidarın kabusu olabilir

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu hakkında 9 yıl mahpus cezası veren mahkeme kararı 1 yıldır Yargıtay’ın önünde. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaftancıoğlu hakkında 5 farklı münasebetle verilen mahpus cezasının ‘silahlı terör örgütü propagandası yapma’ cürmünden bozulmasını, 4 hatadan verilen mahpus cezasının ise onanarak, 8 yıl 2 ay 20 gün mahpus ile cezalandırılmasını istemişti.

Cumhuriyet gazetesi muharriri Barış Pehlivan, bugünkü ‘Kaftancıoğlu kararı iktidarın kâbusu olabilir’ başlıklı yazısında, davaya ait Yargıtay kulislerinde konuşulanları yazdı. Yargıtay Başsavcılığı’nın istediğinin olması durumunda Kaftancıoğlu’nun 13 aydan fazla cezaevinde kalacağına belirten Pehlivan, “Seçime giden Türkiye’de kimse ‘Kaftancıoğlu muhakkak tutuklanmaz’ diyemiyor” yazısından sonra çeşitli yansılar ve duyumlar aldığını aktardı.

Davayla ilgili kelam konusu yargı etraflarının “Eğer bugün buradan mahpus kararı çıkarsa, yarın sanık sandalyesine oturtulacak çok kişi olur” dediğine dikkat çeken Pehlivan’ın yazısını ilgili kısmı şöyle:

“Dava evrakına baktığınızda, Kaftancıoğlu’nun cezaevine atılmak istenmesinde ‘delil’ ne? 2012-2017 yılları ortasında Twitter’da attığı iletiler. İşte ‘suç’ 10 yıl evvelki toplumsal medya iletilerinde bulununca, Yargıtay’da farklı görüşler çarpışıyormuş.

Belgenin cezayla sonuçlandırılmasını arzulayanlar olduğu kadar, uyutulmasını ve hatta bozulmasını savunanlar da varmış. Zira, şayet 10 yıl evvelki bildirilerden mahpus kararı verilirse, bunun mümkün sonuçlarından tasa ediliyormuş.

Hayır, yalnızca ‘Kaftancıoğlu’nun mağdur edilmesi CHP’ye yarar’ görüşünden bahsetmiyorum.

Daha geleceğe bakan bir senaryo da dillendiriliyormuş.

Yargıtay içinde ‘Bir siyasetçi olan Kaftancıoğlu’na ceza verirsek emsal karar olur. Bu da yarın iktidar temsilcilerinin de eski toplumsal medya paylaşımlarından ötürü yargılanabilmesinin yolunu açar’ diye düşünenler varmış.

Bakalım, yüksek mahkemede hangi görüş yükünü koyacak…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.