Otobüs biletlerinde taksit periyodu: Öğrenciler isyanda!

Çeşitli nedenlerden ötürü bilet fiyatlarına artırım yapan otobüs firmalarının kimileri ödeme yollarını kolaylaştıracak adımlar atıyor. Uzaklıkla hakikat orantılı artan bilet fiyatları, 500 liraya kadar yükselebiliyor. Bu meblağı ödemekte zahmet çeken yurttaşlar için taksitlendirme sistemi gündemde. Yurttaşlara nazaran uygulama öğrenci kenti olarak anılan Eskişehir’den memleketine gidecek öğrenciler için yeterli olacağı düşünülüyor. Şimdi çok yeni olan sistemi birtakım firmalar müşterilerinin hizmetine sundu. Mutabakatlı bankalarla firmanın taşınabilir uygulaması üzerinden yapılan ödemeler birtakım vatandaşlarca olumlu karşılanarak talep gördü. 

Taksitli bilet satışı konusunda görüş bildiren öğrenci Hasip Demirhindi, ailesinden aldığı takviye ile hayatını sürdürdüğünü hatırlatarak, “Taksitli bilet satışı işe yarayabilir fakat sonuçta bu da bir tahlil değil. Ailemizden aldığımız dayanak ile geçiniyoruz. O yüzden maddi olarak kalıcı tahlil değil. Hatta birtakım firmalar son artırımlardan sonra gidiş-dönüş bileti kesmemeye başlamış. Zira fiyatlar daima değişiyor, o yüzen kalıcı bir tahlil olacağını sanmıyorum” diye konuştu. 

“İŞE YARAMAZ VE SÜREKSİZ BİR ÇÖZÜM” 

Bir başka üniversite öğrencisi olan Semra Tarhan ise, bu türlü bir uygulamadan yararlanmak istediğini belirtti. Eskişehir’den memleketi Mardin’e seyahat edeceğini lisana getiren Tarhan, “Bence işe yaramaz ve süreksiz bir tahlil olur. Daha sonra firmalar yeniden kendi bildiğini, kendi çıkarları doğrultusunda ne gerekirse onu yaparlar. Biz halkta yeniden mağdur oluruz. Ben şuan Mardin’e gidiyorum. Bu türlü bir imkân olsa alışılmış ki yararlanırdım. Öğrenciyim sonuçta paraya muhtaçlığımız oluyor. 550 lira bir öğrenci olarak çok fazla” tabirlerine yer verdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.