Nebati: Ortodoks politikaları bir kenara koyduk

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda konuşuyor.

Konuşmasında “Yeni yatırım ve açılımlarla ihracat hedefine ulaşacağımız açık” ifadelerine yer veren Nebati, Türkiye’nin ihracat eksenli politikasına devam edeceğini belirtti.

Nebati, “Ortodoks politikaları bir kenara koyduk, heterodoks politikalar var” dedi.

Nebati şunları söyledi:

2020 yılında dünya salgının etkileriyle yüzde 3,1 daraldı. 2020 ilk çeyrekten itibaren Türkiye çok hızlı bir şekilde proaktif tedbirler alıp dünyadan ayrıştı.

Ekim ayı itibariyle cari açık 15,4 milyar dolara geriledi. Yıl sonu itibariyle bunun çok daha iyi bir noktaya geleceğini işaret eden göstergeler bizi mutlu ediyor. Cari açık yüzde 2’nin altına geçecek. Düşük cari açıktan bu yıldan itibaren cari fazlaya geçecek. İhracat artarken üretim artacak, sanayi gelişecek ve istihdam artacak. İnşallah bu yıl tarihi rekorların kırıldığı, yeni ekonomik modelin uygulanabilir olduğu yıllardan birisi olacaktır.

ARTIK HETERODOKS POLİTİKALAR VAR

Biz ortadoks politikaları bir tarafa koyduk. Artık heterodoks politikalar var. Ama bunu yaparken de eklektik olmayıp ülkenin gerçeklerine, iç dinamiklere, uluslararası konjonktürün gereklerine uygun bir şekilde maliye ve para politikalarını birlikte yürüterek her türlü tedbiri almak ve bütçe disiplininden taviz vermemek koşuluyla devam edeceğiz.

Özellikle reel sektörün bizi anladığı MÜSİAD gibi kazancını helal yoldan kazananların bizim dilimizi çok daha iyi anlayabileceği bir dönemdeyiz. Üretim odaklı, imalat ve ihracata yönelik firmaları destekleyecek çalışmalarımız var.

Yeter ki üretin, ihracat ve istihdam kalemlerini artırın, biz sizi sırtımızda taşıyacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.