Mücevher ihracatı 3 milyar doları aştı

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ve dış ticaret dataları baz alınarak hazırlanan bölüm raporunu yayımladı. Mücevher bölümünün Temmuz ayında ihracatı 371 milyon dolara ulaştı. 2022 yılının birinci yedi ayında toplam 3 milyar 68 milyon 756 bin dolarlık ihracat gerçekleşti. Geçen yılın birebir devrine nazaran yakalanan ihracat artış oranı ise yüzde 4,5 oldu.

Mücevher İhracatçıları Birliği Lideri Burak Yakın, mücevher kesiminin yarattığı katma bedelin her geçen ay çok daha net bir biçimde ortaya çıktığını belirterek, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Yedi aylık bilgilere baktığımızda, Türkiye’de ihracatta büyümesi en süratli dallar ortasında yer alan mücevher dalının büyüme ivmesini devam ettirdiğini görüyoruz. Global iktisattaki zorluk ve dalgalanmalara karşın bölümümüz üretimin ve ihracatın artarak devam etmesi için ağır mesai harcıyor. Yıl sonuna kadar daha güçlü sonuçlar alma gayemize emin adımlarla ilerliyoruz.”

EN ÇOK İHRACAT BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NE YAPILDI

Temmuz ayında en çok mücevher ihracatı yapılan ülke Birleşik Arap Emirlikleri olurken, 72 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Bu ülkeyi 47 milyon dolarlık ihracatla Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 42 milyon dolarlık ihracatla Hong Kong izledi. Dördüncü sırada 30 milyon dolarlık ihracatla Irak, beşinci sırada 24 milyon dolarlık ihracatla Kırgızistan yer aldı.

Yılın birinci yedi aylık devrinde ise en yüksek ihracat yüzde 21,9’luk artış ve 553,6 milyon dolarla ABD’ye yapılırken, onu yüzde 61,7’lik artış ve 545 milyon dolarlık ihracatla Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 41’lik artış ve 325 milyon dolarla Hong Kong takip etti. Dördüncü sırada 183 milyon dolarlık ihracatla Irak, beşinci sırada 151 milyon dolarlık ihracatla İsrail yer aldı.

PIRLANTA VE GÜMÜŞE TALEP ARTTI

TİM’in mücevher kesiminde eser bazında yaşanan ihracat değişimlerini gösteren bilgilerine nazaran; Temmuz ayında en çok ihracatı yapılan eser kümesi, 303 milyon dolar ihracat gerçekleştirilen ’altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası’ oldu. ‘işlenmemiş yahut yarı işlenmiş altın‘ kümesinde 28,6 milyon dolar, ‘pırlantalı altından mücevherci eşyası ve aksamı’ kümesinde 13,5 milyar dolar, ‘gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası’ kümesinde 8,2 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

Yılın birinci yedi ayında ise ‘altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası’ ihracatında, evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 30 artış yakalandı ve 2 milyar 459 milyon dolar oldu. İkinci sırada, 234 milyon dolar ihracat gerçekleştirilen ‘işlenmemiş yahut yarı işlenmiş altın’ kümesi yer aldı. ‘Pırlantalı altından mücevherci eşyası ve aksamı’ kümesindeki eserlerin ihracatı yüksek bir ivme yakalayarak, yüzde 80,7 artış ve 149 milyon dolarlık ihracatla üçüncü sırada geldi. Dördüncü sırada ise yüzde 12,6’Iık artışla 85 milyon dolar ihracat ile ‘gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası’ yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.