Metin Külünk’ten Şahap Kavcıoğlu’na: Açıklamaları kabahat duyurusu niteliğinde

AKP MKYK üyesi Metin Külünk, Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun sanayicilere yönelik “Ucuz kredilerle döviz alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde” açıklamasının cürüm duyurusu niteliğinde olduğu, şirket bilgilerinin kamuoyuyla paylaşılması davetini yaptı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Merkez Bankası Lideri Sayın Kavcıoğlu’nun açıklamaları bir hata duyurusu niteliğindedir. Bu açıklamaların bir an evvel soruşturulması ve ülke kaynaklarını gasp eden 20 şirketin bilgilerinin kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. İthalat ile alakasız kasasında fazla döviz bulunduran ve bununla yetinmeyip dış ticareti desteklemek ismine verilen Eximbank kredilerini döviz stokçuluğu için kullanan şirketler kimlerdir? 90 milyar doları olduğu halde 15 milyar dolar kredi kullananlar kimlerdir?” diye sordu.

Külünk şu sözleri kullandı:

“Katma bedel üretmeyen bir de üstüne devletin uygun finansman kaynaklarını kâfi dövizleri olduğu halde döviz stokçuluğu için heba edenler bunun hesabını hem millete hem devlete vermek zorundadır. Pandemi ve savaş üzere iki büyük global problemle çaba ederken Devlete ve Millete ihanet derecesinde hareket eden şirketlere karşı derhal mali inceleme ve tüzel süreç başlatılmalıdır.Devlet global ekonomik dertleri aşmak için millet ismine fedakarlık yaparken ülke kaynaklarını talan edenlerin durumu savaşta saf değiştirenlerin durumu üzeredir. Argümanlar ve açıklamalar vahimdir. Gerçekler ortaya çıkarılıp hesabı sorulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.