Kocaeli Barosu’ndan yasaklara reaksiyon: Tasa ile gözlemliyoruz…

Kocaeli’de AKP’li Derince Belediyesi’nin Aynur Doğan konserinin iptal edilmesinin akabinde sanatçı Doğan’ın Bursa’da 31 Mayıs’ta vereceği açık hava konseri de iptal edildi. Konserlerin yetkili makamlarca iptal edilmesini eleştiren Kocaeli Barosu, “Özellikle bayan sanatkarların giysi, ömür biçimi ve siyasi görüş tercihleri nedeniyle sanatsal etkinliklerinin yasaklanmasını kaygı ile gözlemliyoruz” açıklamasında bulundu.

Kocaeli Barosu, yetkili makamlarca bayan müzikçilerin siyasi görüş tercihleri nedeniyle konserlerinin yasaklanmasını eleştirdi.

“ENDİŞE İLE GÖZLEMLİYORUZ”

Müzikçi Aynur Doğan’ın Kocaeli ve Bursa konserlerinin iptal edilmesinin akabinde açıklama yayımlayan Kocaeli Barosu, “Özellikle bayan sanatkarların giysi, hayat usulü ve siyasi görüş tercihleri nedeniyle birtakım küçük topluluklarca maksat gösterildikten sonra sanatsal etkinliklerinin yetkili makamlarca yasaklanmasının planlı ve örgütlü bir formda uygulandığını ve bu uygulamanın giderek yaygınlaştığını tasa ile gözlemliyoruz” tabirlerine yer verdi.

“SADECE SANATKARLARA DEĞİL, TÜM BAYANLARA YÖNELİK BASKI ÖZELLİĞİ TAŞIMAKTA”

Baro’dan yapılan açıklamada şöyle denildi;

*Anayasamıza nazaran bayanlar diledikleri üzere giyinme, yaşama, mesleklerini icra etme ve görüşlerini söz etme hakkına sahiptir.

*Kadın sanatkarlarımızın maksat gösterilmesi; mesleklerini icra etmelerinin yasaklanması yalnızca sanatkarlara değil tüm bayanlara yönelik bir baskı özelliğini taşımaktadır.

*Bu yolla bayanlar ve toplum sindirilmeye çalışılmaktadır. Yetkilileri Anayasamıza ve maddelere ters olarak sanatkarların sanat etkinliklerini yasaklamaya son vermeye çağırıyoruz!

*Kocaeli Barosu Bayan Hakları Merkezi olarak eşit yurttaşlar olduğumuzun şuuru ile Anayasal haklarımızın savunucusu olmaya devam edeceğiz. Baskı ve sindirmelere boyun eğmeyeceğiz. Karanlığa müsaade vermeyeceğiz!

AKTİFLİK YASAĞI GETİRİLDİ

Sanatçı Aynur Doğan’ın 31 Mayıs’ta Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştireceği konseri Valiliğin 7 gün müddetle kentte aktiflik yasağı getirmesi üzerine tertip şirketi tarafından iptal edilmişti.

Bursa Valiliği’nin aktiflik yasağı kararında şöyle denildi;

*PKK/KCK terör örgütüne müzahir şahıslar tarafından teröristbaşı Abdullah ÖCALAN’a uygulanan kelamda tecridi ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından düzenlenen hudut ötesi operasyonları protesto etmek hedefiyle kimi vilayetlerimizde yasadışı şovlar düzenlenerek hata ögesi sloganlar atıldığı 2911 sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanununa muhalefet edildiği görülmüş olup, vilayetimizde de bu çeşit yasadışı hareketlerin düzenlenebileceği, provakatif küme, oluşum ve şahıslar tarafından eylem/etkinliklerin sabote edilerek, güvenlik güçleri ile vatandaşları karşı karşıya getirmeyi amaçlayan yasadışı hareketlerin yaşanabileceği, bu sebeplerden huzur ortamının, kamu tertibinin ve genel asayişin sekteye uğrayabileceği, vatandaşların can ve mal güvenliğini olumsuz istikamette etkileyebilecek fiillerin meydana gelebileceği, ters görüşlü kümelerin bir ortaya gelerek telafisi mümkün olmayan olaylara sebebiyet verebileceği kıymetlendirilmektedir.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Derince Belediyesi, Aynur Doğan’ın planlanan konserini iptal ettiğini duyurmasının akabinde AKP’li belediyenin kararına reaksiyon gösteren CHP başkanı Kılıçdaroğlu, “Eğlenmeyi yasaklayan bir anayasa değişikliği getirsinler, yakışır onlara” açıklamasını yapmıştı. Aynur Doğan, toplumsal medyadan amaç gösterilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.