İsveç, PKK’lıların toplantısına konut sahipliği yaptı

YPG/PKK’ya yakın internet sayfalarında yer alan paylaşımlara nazaran, YPG/PKK’nın kelamda siyasi oluşumlarından SDC, İsveç Dışişleri Bakanlığı ve Olof Palme Merkezi himayesinde 14 Mayıs’ta İsveç’in başşehri Stockholm’de “Üçüncü İstişare Forumu’nu” düzenledi.

Toplantıya, YPG/PKK’lıllar ve ABD ve İtalya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri çevrim içi katıldı.

Programda, Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’nın işgal ettiği bölgelerde “ademi merkezileştirmenin muvaffakiyete ulaştırılması tekliflerinin tartışıldığı” kaydedildi.

AA muhabirinin mevzuyla ilgili bilgi ve görüşüne başvurduğu İsveç Dışişleri Bakanlığı ise rastgele bir karşılık vermedi.

Toplantının ikincisi de yeniden İsveç de yapılmıştı

Kelam konusu toplantının ikincisi geçen ay tekrar Stockholm’de yapılmıştı.

Türk yetkililerden alınan bilgiye nazaran, İsveç kelam konusu toplantılara alan açmaması için defaatle uyarıldı lakin İsveçli yetkililer gereken adımları atmadı.

Örgütün İsveç’teki rahatlığı dikkati çekiyor

Bunlardan birinde, Ocak 2019’da İsveç’in Borlange kentinde, örgüt yandaşları bir alışveriş merkezinde propaganda yapmıştı. Terörist başı Abdullah Öcalan’a dayanak gayesiyle yapılan aksiyonda, terör örgütü yandaşlarının taşıdığı pankartlardan birinde silah sembolü yer almıştı.

PKK flaması ve terörist başının fotoğraflarını taşıyan örgüt yandaşlarının bu hareketi, örgüte yakın sayfalarca “İsveç gençliğinden işgal eylemi” başlığıyla paylaşılmıştı.

İsveç güvenlik güçlerinin, terör örgütü paçavraları ve terörist başının fotoğraflarını taşıyan örgüt yandaşlarına mahzur olmaması göze çarpmıştı.

İsveç’in NATO’ya üyeliği

Türkiye’ye karşı faaliyetler yürüten terör örgütlerine barınma imkanı sağlayan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği Ukrayna’daki savaş sonrası gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kelam konusu iki İskandinav ülkesinin “terör kümelerinin misafirhaneleri gibi” olduğunu ve “parlamentolarında da teröre dayanak verenler” bulunduğunu belirterek, bu iki ülkenin NATO üyelik tekliflerine itiraz etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası mevzuya ait değerlendirmesinde, Türkiye’nin bu iki ülkenin PKK/YPG terör örgütleri ve mensuplarıyla yaptığı görüşmelerden ve İsveç’in yaptığı silah yardımlarından rahatsız olduğunu belirtmişti.

Bakan Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç’in, Türkiye’ye yönelik bilhassa savunma endüstrisi ihracat müsaadeleri konusunda da kısıtlamaları devam ettirdiğini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu söz etmişti.

İsveç hükümeti, NATO üyeliğini görüşmek için diplomatlardan oluşan bir heyeti Türkiye’ye göndermeye karar verdiğini açıklamıştı.

Finlandiya 15 Mayıs’ta üyelik için resmi müracaatta bulunduğunu açıklamıştı.

İsveç hükümeti ise bugün NATO üyeliğine müracaat kararı aldıklarını duyurmuştu.

Türkiye’nin de ortalarında olduğu 30 ülkenin yer aldığı NATO’ya üye alımları oy birliğiyle karara bağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.