İngiltere kanalizasyon sularını Manş Denizi’ne boşalttı: AB’den reaksiyon geldi

Yağışlar nedeniyle kanalizasyon sistemlerinde düşünce yaşanan ülkede, taşan arıtılmamış suyun ırmaklara ve denizlere boşaltılması AB Parlamentosu üyelerini harekete geçirdi.

Avrupa Parlamentosundan üç Fransız üye, Avrupa Komitesine kanalizasyon sızıntılarının AB’deki yüzme suları, balıkçılık alanları ve biyolojik çeşitliliği tehdit edebileceği konusunda ikaz mektubu gönderdi.

Avrupa Parlamentosu Balıkçılık Komitesi üyesi ve Normandiya lokal meclis üyesi Stephanie Yon-Courtin, “Manş Denizi ve Kuzey Denizi çöplük alanı değil. Etrafın, balıkçılarımızın ekonomik faaliyetlerinin ve vatandaşlarımızın sıhhatinin, İngiltere’nin kanalizasyon suyu nedeniyle tekrar tekrar ihmal edilmesiyle önemli tehlikeye atılmasına müsamaha edemeyiz.” dedi.

Parlamento üyeleri, İngiltere’nin AB etraf standartlarına bağlı olmamasına karşın Birleşmiş Milletlerin deniz haklarına ait kontratına imza attığını ve ortak deniz suyunu korumakla yükümlü olduğunu bildirdi.

Avrupa Kurulu, şikayetler hakkında şimdiye kadar İngiltere ile temasa geçilmediğini kaydetti.

Komisyon Sözcüsü Dana Spinant, bahis hakkında gerekenin yapılacağını söyledi.

Uzun müddettir devam eden sorun için altı büyük su dağıtım şirketinin ihlallerinin araştırıldığı, etraf kümelerinin bu firmaların gerekli tamirleri yapmadığını tez ettiği biliniyor.

İngiliz aktivist kümesi “Kanalizasyona Karşı Sörfçüler”, bu yaz İngiltere ve Galler’deki 171 bölgeden kanalizasyon taşmaları nedeniyle lağım sularının yüzme sularına döküldüğüne dair 654 ikaz bildirdi.

İngiltere ve Galler’de 17 Ağustos’ta yaklaşık 50 kıyıda denize kanalizasyon sularının karıştığı tarafında vatandaşlara ikaz yapılmıştı.

Kamu atık sularının toplanması, arıtılması, dağıtılmasından sorumlu Southern Water şirketi, 15 Ağustos’ta denize boşaltılmaya başlanan atık sularının mesken ve iş yerlerini korumak için yapıldığını açıklamıştı.

Southern Water şirketi, 2021’de, ülkenin güney kıyılarına şuurlu olarak kanalizasyon sularının denize döküldüğünü kabul etmesinin akabinde 90 milyon sterlin para cezasına çarptırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.