Global piyasalar olumlu seyrediyor

Yüksek enflasyon ve resesyon ikilemi ortasında kalan ABD iktisadında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önceliği enflasyona verdiği görülüyor.

Küresel piyasalarda, Fed’in son toplantısına ilişkin tutanakların bankanın enflasyonu düşürme kararlılığını göstermesi ile olumlu bir seyir izlenirken, bugün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantı tutanaklarının yanı sıra ağır data gündemi takip edilecek.

FOMC tutanakları piyasaya açıklandı

Dün açıklanan Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Haziran’da düzenlenen toplantısına ait tutanakları, bankanın yüksek enflasyonun devam etmesi halinde para siyasetinde “daha kısıtlayıcı” olabileceğini gösterdi.

Tutanaklarda, “Üyeler, ekonomik görünümün kısıtlayıcı bir siyaset duruşuna geçmeyi gerektirdiği konusunda hemfikirdi ve yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha da kısıtlayıcı bir duruşun uygun olabileceği ihtimalini kabul ettiler.” değerlendirmesi yer aldı.

Tutanaklarda, birçok iştirakçinin, Komitenin siyaset duruşunu gerektiği üzere ayarlama kararlılığının sorgulamaya başlanması halinde yüksek enflasyonun kalıcı hale gelebileceği tarafında değerli bir riskin bulunduğunu değerlendirdiği aktarıldı.

Enflasyonun kalıcı hale gelme riski

Fed yetkililerinin temmuz ayı toplantısında 50 yahut 75 baz puanlık bir faiz artışının uygun olacağı görüşünde olduğuna işaret edilen tutanaklarda, yetkililerin birçoğunun enflasyonun kalıcı hale gelme riskini gördüğü kaydedildi.

Brent petrolün varil fiyatı 99,7 dolar

Brent petrolün varil fiyatı dün de bedel kaybederek yüzde 3 düşüşle 98,8 dolara gerilese de, Fed’in resesyonu şimdi ikinci planda tuttuğuna ait değerlendirmeler yeni günde petrol fiyatlarını destekliyor. Brent petrolün varil fiyatı yeni günde yüzde 0,8 artışla 99,7 dolar düzeyinde bulunuyor.

Altının ons fiyatı 1.739 dolar

Altının ons fiyatı da dün yüzde 1,5 azalışla 1.739 dolara inmesinin akabinde, şu sıralarda yüzde 0,3 artışla 1.745 dolardan satılıyor.

Euro/dolar paritesi yatırımcıların odağında

Avrupa’da hisse piyasaları dün müspet bir seyir izlerken, son 20 yılın en düşüğüne gerileyen euro/dolar paritesi yatırımcıların odağında olmayı sürdürüyor.

Fed’in şahin siyasetlerini agresif biçimde devam ettirebileceğine işaret eden FOMC tutanakları sonrası güçlenmeye devam eden dolar karşısında son 20 yılın en düşüğü olan 1,0162’ye gerileyen avro/dolar paritesi yeni günde 1,0210 düzeyinde bulunuyor.

Avrupa piyasaları karışık seyirde

Dün, bu gelişmelerle, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,56, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 1,17 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,03 bedel kazanırken, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,14 paha kaybetti. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne de yüzde 1’i aşan yükselişle başladı.

Dolar/TL 17,2420

Dolar/TL dün yüzde 1,3 artışla 17,2271’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,2420 düzeyinde süreç görüyor.
Analistler, Fed’in toplantı tutanaklarının akabinde bugün yatırımcıların odağına ECB’nin son toplantısına dair ayrıntıların yerleştiğini söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler:

  • 14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri
  • 14.30 Euro Bölgesi, ECB toplantı tutanakları
  • 15.15 ABD, haziran ayı ADP özel kesim istihdamı
  • 15.15 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları
  • 15.30 ABD, mayıs ayı dış ticaret dengesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.