Fiyat istikrarı komitesi toplandı: Hayat pahalılığına beş tedbir

FİYAT İstikrarı Komitesi 5’inci toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı toplantıya ait yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada toplantıda yeni enflasyon gelişmelerinin mercek altına alındığı, global seviyede enflasyonist baskılar ile besin ve güç arz güvenliğine ait kaygıların ağırlaştığına dikkat çekildi.

RİSK FAKTÖRLERİ VE TEDBİRLER ELE ALINMIŞTIR”

Toplantı sonrası yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“Komite üyeleri, arz-talep uyumsuzlukları ile arz kesintilerinin bilhassa besin ve güç fiyatları üzerindeki risklerini detaylandırmıştır. Tıpkı vakitte besin fiyatları özelinde buğday, arpa, ayçiçek yağı ve şeker üzere stratejik ziraî eserlerin yurt içi arzındaki gelişmeler değerlendirilmiştir. Toplantıda yılın ikinci yarısında fiyat istikrarını etkileyecek başka risk faktörleri ve tedbirler de ele alınmıştır.”

5 TEDBİR AÇIKLANDI

Açıklamada, komite tarafından alınan kararlara da yer verildi. Alınan kararlar şöyle:

“1. Kamu fiyat siyasetlerinin, enflasyonla çaba konusundaki kararlılık ve mali disiplin çerçevesinde belirlenmeye devam edilmesine,

2. Stratejik tarım eserlerinin ilgili kurumlarımız tarafından satın alınmasına devam edilmesine,

3. Bilhassa besin ve güç fiyatları başta olmak üzere fiyat istikrarına yönelik tüm paydaşların eş güdüm içerisinde çalışmaya devam etmesine,

4. Kış öncesi doğalgaz depolama ünitelerinin en üst kapasiteye ulaştırılmasına ve

5. Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada güç tasarrufuna yönelik tedbirler en üst düzeyde alınırken ülkemizde de güç tüketim alışkanlıklarının bu istikamette yönlendirilmesine karar verilmiştir.”

Bakan Nebati de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Güncel enflasyon gelişmelerini mercek altına aldığımız toplantı kapsamında arz kesintilerinin besin ve güç fiyatları üzerindeki risklerini ayrıntılandırarak stratejik ziraî eserlerin yurt içi arzındaki gelişmelerini kapsamlı bir biçimde değerlendirdik” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.