Erbil’de iki akademisyen öldürüldü, Barzani’den açıklama geldi

Selahaddin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Dr. Kawan İsmail ve Soran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İdris Hemexan’ı bugün bir öğrenci tarafından silahlı hücuma uğradı. Ağır yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan Dr. İsmail, yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı.

K24’te yer alan habere nazaran, daha evvel Soran Üniversitesi öğrencisi olan ve idare tarafından üniversiteden atılan şahıs, Selahaddin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçiş yapmak için müracaatta bulundu lakin olumlu sonuç alamadı.

Daha evvel Dekan Dr. Kawan İsmail’i birçok defa tehdit eden şahıs, bugün sabah saatlerinde hücumda bulundu. Dr. Kawan İsmail’le birlikte fakültenin müracaat kısmında çalışan bir işçiye de mermi isabet etti. 5 merminin isabet ettiği Dr. İsmail hayatını yitirdi. Yaralı işçinin ise tedavisi sürüyor.

Edinilen bilgiye nazaran saldırgan daha evvel de Dr. İsmail’i tehdit etmiş ve yapılan kabahat duyurusu üzerine tutuklanmıştı. Kefaletle özgür kalan şahsın kelam konusu davayla ilgili duruşması bugün görülecekti.

Soran Üniversitesi’nde sorun yaşadığı bayan öğretim üyesini öldürmek için konutuna giden şahıs, burada bayan öğretim görevlisini bulamayınca eşi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İdris Hemexan’ı öldürdü.

Erbil Asayişi’nden bir kaynak iki akademisyeni öldüren ve bir üniversite çalışanını yaralayan zanlının yakalandığını açıkladı.

BARZANİ’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan Kürdistan Bölgesel İdaresi Başbakanı Mesrur Barzani, bugün silahlı bir saldırgan tarafından Erbil’de öldürülen iki akademisyenle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. “Dr. Kawan İsmail ve Dr. İdris Hemexan’ın şehit edilmesinden büyük hüzün duyuyorum” diyen Barzani, “Bu iki saygın hocayı kaybetmek acı bir felakettir. Ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Büyük Allah onları cennetiyle mükafatlandırsın” sözlerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı ile güvenlik kurumlarının kısa müddette katil zanlısını yakalamayı başardığını belirten Barzani, “İçişleri Bakanlığı ve güvenlik kurumları ruhsatsız silahların kullanımının son bulması için her türlü tedbiri almalı, hangi mevkide olursa olsun suçlularla uğraş etmelidir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.