Ekonomistler, Kılıçdaroğlu’nun ÖTV çıkışı kıymetlendirdi: Birinci dört ayda bütçeden ödenen fiyat kadar

Dünya genelinde devam eden çip sorunu, araba üretiminde yavaşlama ve artan talebin tesiriyle araba fiyatları yükselişte. Türkiye’de buna dövizdeki rekorlar ve ek vergilerin getirdiği artırımlar da ekleniyor.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gece yayınladığı görüntüde “Bizler iktidara gelinceye kadar, otomobil alımını öteleyin. Geldiğimizde halkımızın en çok ilgi gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. Artık açıkça davet yapıyorum. Birinci yapacağımız işlerden biri, 1.6 motor arabalarda vergileri bugünün yaklaşık dörtte biri oranına indirmek olacak. ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun ÖTV çıkışını ekonomistler yorumladı.

Ekonomist Oğuz Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Şimdi birileri çıkıp bunun kaynağı nereden diye soracak! 2021’de arabadan alınan ÖTV meblağı 66 milyar TL idi. Lüks araçlarda indirmeyeceğiz diyor lakin diyelim ki orada da 1/4’üne indirdi. Gelir kaybı 50 milyar TL! KKM’ye TCMB hariç birinci dört ayda bütçeden ödenen meblağ kadar” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomist Mahfi Eğilmez de Kılıçdaroğlu’nun çıkışını, “Muhalefet için şu an en tehlikeli şey popülizme sapmaktır. Türkiye’nin sorunu minimum ücretlinin, düşük gelirlinin, emeklinin geçinebilecek gelirinin olmamasıdır. Otomobilde ÖTV’nin düşürülmesi sıkıntılar sıralamasında çok gerilerde gelir.” diye yorumladı.

Ekonomist ve Dünya Gazetesi muharriri Alaattin Aktaş da “Önce KYK borçları çıkışı ve iktidarı adım atmaya zorlama. Bay Kemal’i bir tenkit değil övünç olarak kabullenmenin karşı tarafta yarattığı rahatsızlık. Artık de arabada ÖTV vaadi ve “Otomobil almayı erteleyin” daveti… Farkında mısınız, gündemi Kılıçdaroğlu belirler oldu” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.