Edirne’de safranın soğan hasadı başladı

Edirne’de safran üretiminin yaygınlaşmasında öncü olan 73 yaşındaki Hasan Artan, bahçesindeki safran soğanlarını hasat etmeye başladı. Hasat edilen safran soğanları, gelecek ay toprakla buluşturulacak.

Hasan Artan, eşi Sevim Artan ile birlikte 4 yıl evvel gezmeye gittiği Safranbolu’da gördüğü safran bitkisini Edirne’de yetiştirmeye başladı. 100 metrekarelik alanda deneme maksatlı başladığı safran yetiştiriciliğinde kısa müddette muvaffakiyete ulaşan Artan, artık 400 metrekarelik alanda ekim yapıyor. Hobi olarak başladığı safran üretimini geliştiren üretici, Trakya çiftçisine safran ekiminde yardımcı olmayı hedefliyor. Safranın Edirne’nin iklimine hoş bir biçimde ahenk sağladığını söyleyen Artan, 4 yıldır sağlıklı ve hoş safranlar yetiştirmeye devam ettiğini ve yeterli randıman elde ettiğini aktardı.

“İlaç, kozmetik, besin ve boya üzere birçok alanda kullanılıyor”

Safran bitkisinin ilaç, kozmetik, besin, boya üzere birçok alanda kullanıldığını söyleyen Artan, “Şu an ekim yaptığım alan 400 metrekarelik bir alandan oluşuyor. Safran ekimi epeyce zahmetli ve maliyeti çoklukla yüksektir. Az ile başlayıp yavaş yavaş ilerlemek gerekiyor. Bu türlü yaparsak daha uzun müddetli oluyor. Bana nazaran çok sıkıntı bir iş değil lakin bireyden bireye değişebiliyor. Birinci öncelikle soğanı hasat ettik. 15 Ağustos’a kadar ekilecek. Eylül ayında ektiklerimiz yeşermeye başlıyor. 20 Ekim’den sonra çiçek açmaya başlıyor. Bir ay boyunca her gün çiçek açıyor. Bu çiçekler her gün tek tek toplanıyor ve kurutuluyor” dedi.

“Safranın yaygınlaşmasını istiyorum”

Bir dönüm alandan 800 gram ya da 1 kilogram safran elde edebildiğini belirten Artan, “Geçen sene kilosu 60-70 binden satılıyordu ancak ben çok fazla üretip satış yapmadım. İlaç kullanmadan yetiştirilirse, organik olursa fiyatlarda değişiklik gösterebilir. Safranın yaygınlaşması için uğraşıyorum. Yalnız başıma çalıştığım için çok fazla alana ekim yapamıyorum lakin ekim yapmak isteyenlere yardımcı olmaya çalışıyorum” dedi.
Ekimin akabinde büyümeye bırakılan mor renkli, hoş kokulu safran bitkisinin çiçek hasadı ise ekim-kasım aylarında yapılıyor.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.