DSÖ: Sağlık çalışanlarını ve hastaneleri hedef almayın

DSÖ, Rusya’nın Ukrayna saldırısında sağlık çalışanları ve hastanelerin asla hedef alınmaması çağrısı yaptı. Hastanelere ve sağlık altyapısına yönelik saldırı düzenlendiğine dair bazı doğrulanmamış raporlar aldıklarını aktaran Sözcü Lindmeier, 24 Şubat’ta bir hastaneye düzenlenen saldırıyı doğrulattıklarını ifade etti.

Lindmeier, şunları söyledi:

Bir hastaneye ağır silahlarla düzenlenen saldırıda 4 kişi öldü, 6’sı sağlık çalışanı 10 kişi yaralandı. Şu anda (sağlık kuruluşlarına yapılan) diğer saldırıları da doğrulama sürecindeyiz. Sağlık çalışanları, hastaneler ve diğer tesisler asla hedef olmamalı ve halkın sağlık ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmelerine izin verilmelidir. Sivillerin korunması, uluslararası insancıl hukuk kapsamında yükümlülüktür.

Rusya’da 6 bin 400, Belarus’ta 800 gözaltı

Öte yandan, aynı toplantıda konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, Rusya’da geçen perşembe gününden bu yana yaklaşık 6 bin 400 barışçıl savaş karşıtı göstericinin gözaltına alındığına dair raporlar aldıklarını söyledi. Throssell, bunların büyük çoğunluğunun saatler içinde serbest bırakıldığını, pek çoğunun idari para cezası ödedikten sonra serbest kaldığını, bazılarının ise çeşitli yasalara göre 7 ile 25 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığını aktardı.

Gözaltılar sırasında ve sonrasında polisin gereksiz ve aşırı güç kullandığına dair raporlar olduğunu belirten Throssell, halen gözaltında olan göstericilerin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Throssell, Belarus’ta da savaş karşıtı 800 civarında göstericinin de gözaltına alındığını sözlerine ekledi.

Yunanistan mültecileri kabul edecek

 

Dünyanın en büyüğü! Rusya’ya hizmetlerini askıya aldı

 

Rusya’dan Fransa’ya sert uyarı

 

Ukrayna, Almanya’dan savaş gemisi ve denizaltı istiyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.