Doğan Holding 2022 yılının birinci çeyreğinde gelirlerini %162 büyüterek 1,2 milyar TL kâr elde etti

Doğan Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği konsolide finansal tablolara nazaran; 2022 yılının birinci çeyrek konsolide gelirleri 7,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Doğan Holding’in brüt kârı, 2022 yılının birinci 3 ayında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran %323 artarak 1,5 milyar TL olurken; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) ise %410 artarak 1,2 milyar TL’ye yükseldi. Doğan Holding’in net devir kârı ise 2022 yılının birinci çeyreğinde 2021 yılının birinci çeyreğine nazaran %184 artarak 417 milyon TL’den 1,2 milyar TL’ye yükseldi. 

‘Gelir artışının ana nedeni, tüm küme şirketlerinin güçlü birinci çeyrek performansları’

Doğan Holding CFO’su Bora Yalınay ise Konsolide Faiz, Amortisman ve Vergi öncesi Kârı’nın (FAVÖK) %410 artışla 1,2 milyar TL olmasında elektrik üretimi, akaryakıt perakendesi, otomotiv ticaret ve pazarlama, sanayi ve ticaret segmentlerinin FAVÖK sayılarındaki artışların tesirli olduğunu belirtti. Yalınay şöyle devam etti:

“Akaryakıt perakendesi segmentinin gelirleri %157 artarken, elektrik üretimi segmentinin gelirleri yüksek kapasite faktörleri ile çalışan RES’lerin katkısı ve elektrik fiyatlarındaki artış ile %229 arttı. Sanayi ve ticaret segmentinde Çelik Halat, Ditaş ve Sesa’nın güçlü performansları ve ihracattaki artışları ile gelirler %121 büyüdü. Otomotiv ticaret ve pazarlama segmentinin gelirleri ise yüksek seyreden talep ve portföye yeni eklenen markaların dayanağı ile %263 arttı.”

Kârlılıkta tüm segmentlerde operasyonel verimlilik artışı, faal işletme sermayesi ve bilanço idaresi ile düzgün düzeylere gelindiğini belirten Yalınay, Holding’in brüt kârlılığının geçen yılın tıpkı devrine nazaran %323 artarak, 360 milyon TL’den 1,5 milyon TL’ye çıkarken, FAVÖK marjının ise %8,6’dan %16,8’e yükseldiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.