Çip Satışları Zayıflıyor: Dökümhaneler İptal Dalgasıyla Karşı Karşıya

TrendForce, yarı iletken şirketlerinin karşı karşıya kaldığı “sipariş iptal dalgası” hakkındaki gözlemlerini içeren yeni bir rapor yayınladı. Teknoloji dünyasındaki durgunluk belirtilerini bir süredir dile getiriyoruz. PC bileşenlerinin yanı sıra tablet ve dizüstü bilgisayar satışları gerilemeye devam ediyor. Bu nedenle TrendForce’un yayınladığı rapor bir sürpriz değil.

Pazar araştırma şirketi, dökümhanelerin wafer üretiminde birçok iptal ile karşı karşıya kaldığını, ancak boşalan kapasiteleri farklı müşteriler için tahsis ederek durumu yönettiklerini söylüyor. İlk iptal dalgası, büyük boyutlu sürücü IC’leri ve TDDI (dokunmatik ekran kontrolcüleri) gibi ürünlerin üretimini büyük oranda etkiledi. Sonrasında DDR5 belleklerde kullanılan PMIC (Güç Yönetim Devresi), CIS (CMOS Görüntü Sensörü), SoC (Çip Üzerinde Sistem) ve belirli MCU’lar (Mikro Kontrol Birimi) için sipariş iptalleri gelmeye başladı. Ayrıca hatırlatalım, bu bileşenlerin bazılarının üretimi geçtiğimiz yıl çok kısıtlıydı.


Çip satış oranları

Dökümhaneler kriz durumunu akıllıca yöneterek tesisleri tam kapasitede çalışır durumda tutmayı başardı. Bununla birlikte, teknolojik ürünlere olan talep azaldıkça siparişlerini iptal eden şirketlerin hızla arttığı söyleniyor.

Daha da kötüsü, iptal dalgası yılın ikinci yarısında devam edecek ve PC pazarında satışların düşeceğini söylemek mümkün. Üstelik gelişmiş 7nm/6nm üretim süreçlerinin bile olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.