Çekmeköy’de park yıkımına yürütmeyi durdurma kararı verildi

İstanbul’un Çekmeköy ilçesi Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Ord. Prof. Zeki Velidi Togan Parkı’na akaryakıt istasyonu yapılmasının önünü açan imar planına karşı İBB’nin açtığı davada mahkeme, yürütmeyi durdurma karar verdi.

Kararı duyuran İBB İmar ve Şehircilik Daire Lideri Gürkan Akgün, şu açıklamayı yaptı:

“Çekmeköy, Mimar Sinan Mahallesi’nde, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından mevcut yeşil alanı ‘Akaryakıt Alanı’na dönüştüren imar planlarına ait; İBB olarak açtığımız davada ‘Yürütmeyi Durdurma’ kararı verilmiştir”

NE OLMUŞTU?

Çekmeköy’deki Ord. Prof. Zeki Velidi Togan Parkı’na akaryakıt istasyonu yapılmasının önünü açan imar planı geçtiğimiz yıl İBB Meclisi’nden geçmişti. Proje Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mayıs ayında onaylanmıştı. Plan değişikliği ile Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan ve birebir vakitte sarsıntı toplanma alanı olan Çekmeköy Belediyesi’ne ilişkin 2 bin 900 metrekarelik Ord. Prof. Zeki Velidi Togan Parkı’nın 2 bin metrekarelik kısmına “Akaryakıt ve LPG İstasyonu” işlevi verilmişti. Park alanına evvelki gün yıkım için gelen iş makineleri mahallelinin reaksiyonu üzerine ayrılmak zorunda kalmıştı. Mahalleli parkta nöbet tutmaya başlamıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.