Bu kış evvelkilere benzemiyor: Kriptoların yalnızca yüzde yüzde 10’u mu hayatta kalacak?

Kripto paralar haziran ayında şimdiye kadarki en büyük düşüşlerini yaşadı. Ünite fiyatı yüzde 70’lik bedel kaybıyla 20 bin doların altına düşen Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para ünitesinde dikkate paha kayıplar gördü.

Uzmanlar ayı piyasasının süreceğini varsayım ederken, kripto paraların 5’te dördünün şimdiye kadarki en yüksek düzeylerine kıyasla yüzde 90’dan fazla paha kaybettiği görüldü. Kimi analistler kripto borsalarında gerilemelerin dönemsel olduğunu söz etse de genel olarak yaşanan “2022 kripto kışının” evvelkilere benzemediği belirtiliyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan kripto paralar odağında yayın yapan Yusuf Numanoğlu, “Geride bıraktığımız 5 yılda kripto piyasasında çok sayıda yeni proje hayata geçirildi. Bu da yatırımcılığa ilgi duyan kripto topluluğunu süratle büyüttü. Statista bilgilerine nazaran 2013’te 66 kripto ünitesinden kelam ediyorduk. Bugün ise CoinMarketCap bilgileri sirkülasyondaki kripto para ünitesi sayısının 20 bini aştığını gösteriyor. Piyasadaki bu bolluk sebebiyle içinde bulunduğumuz kripto kışı evvelkilere benzemiyor çünkü her 10 kripto para ünitesinden 9’unun yaşananlara dayanamayacağı öngörülüyor” sözlerini kullandı.

EN BÜYÜKLERDEN TERRA DAHİ ÇÖKTÜ

Geçtiğimiz aylarda Terra ekosisteminin dolara sabitlenen kripto para ünitesi UST’nin kıymeti 1 doların altına inmiş ve bu para ünitesine bağlı olan Luna pahasının yaklaşık yüzde 99’unu yitirmişti. Bu kayıpların arkasındaki nedenin merkez bankalarının sıkılaşma önlemlerinin yanı sıra proje sayısındaki enflasyon olduğuna dikkat çeken Yusuf Numanoğlu, “Yeni projelere yatırım yapmak, treni yakalamak isteyen yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bank of America’nın şimdiki bir araştırması, bugün kripto para yatırımcısı olan 10 şahıstan 9’unun önümüzdeki aylarda daha fazla kripto alacağını gösteriyor. Bir projeye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, sırf yükseliş mümkünlüğünün heyecanına kapılmaması gerekiyor. Kripto para, NFT ya da metaverse üzere alanlarda ortaya çıkan projelere yatırım kararı alırken projenin hangi alanda, ne üzere bir bedel vaadi sunduğunu incelemek ehemmiyet arz ediyor. Projelerin yol haritalarının, teknik dokümanlarının okunması, bu dokümanlara ne kadar sadık kalındığının tespit edilmesi, dolandırıcılık ya da piyasa şartları üzere durumlardan kaynaklanan kayıplardan korunmaya yardımcı oluyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.