BM’den mültecilere yönelik ayrımcılığa tepki

Bazı Batı ülkelerin siyasetçileri ve gazetecilerinin mülteciler arasında açıkça ayrımcılık yaptığını ortaya koyan açıklamaları üzerine BM’den yanıt geldi.

Bu açıklamalarda özellikle Ukraynalı mülteciler için “Beyazlar, Avrupalılar” yorumu yapılması, Suriyeliler ile Afgan mülteciler için aşağılayıcı ifadeler kullanılması dikkati çekti.

‘İnsanlık dışı haberlerin kimseye yararı yok’

ABD’nin önde gelen bir haber kanalında bir gazetecinin yayın sırasında, “Dürüst olmak gerekirse bunlar Suriye’den gelen mülteciler değil. Bunlar Ukrayna’dan gelen mülteciler. Hristiyanlar, beyazlar, birbirlerine çok benziyorlar” demesi kamuoyunda tepki yarattı.

BMMYK Sözcüsü Mantoo, “Kimse mülteci olmak istemez. Hiç kimse evinden zorla ayrılmak ve güvenlik arayışı içinde kaçmak zorunda kalmak istemez. Bu gerçekten yıkıcı bir durum” ifadelerini kullandı. Mantoo, tüm mültecilerin karşılaştığı benzer zorluklara dikkati çekerek mültecilere arasında ayrım yapan “insanlık dışı” haberlerin kimseye yararı olmayacağını söyledi.

‘Hepsi insan’

Sözcü, sözlerine şöyle devam etti:

Bu tür söylemlere gerçekten ihtiyacımız yok. Bu, Ukrayna’dan gelen mülteciler, Afganistan’dan gelen, Suriye’den gelen ve diğer ülkelerden gelen mülteciler için de gerçekten trajik bir durum. Yani asıl mesele, günün sonunda hatırlamamız gereken, hepsinin insan olduğudur.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell de “Bence bu tür yorumların olmaması gerektiğini söylemeye gerek bile yok” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.