Bitcoin Düzeltmesi Bitti mi? Sıradaki Hedefler Ne?

Kripto para piyasasında devam eden toparlanmayı, geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC)’deki 19,04’lük kayda değer artışa bağlamak mümkün. Yükseliş ivmesi, traderlar olmak üzere birçok yatırımcı için umut sinyali verdi. Analistler, BTC’nin bundan sonraki rotası hakkındaki tahminlerini paylaşıyor.

Bitcoin ATH seviyelerine doğru yolculuğa çıktı!

Bitcoin, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor. Aynı zamanda en öngörülemez dalgalanmaya sahip tokenlardan biri olarak biliniyor. CredibleCrypto takma adlı analist, Bitcoin’in mevcut fiyat hareketinden yola çıkarak, BTC fiyatının şu anda 29.000 ila 30.000 dolar fiyat aralığında sabit olduğu konusunda güvence verdi.

Nisan ayından bu yana ilk kez, Bitcoin fiyatı 30.000 dolar direnç seviyesini geri aldı. Ayrıca, 24 saatten fazla bir süre boyunca destek olarak çevirmeyi başardı. CredibleCrypto, Bitcoin’in 25.000 dolar fiyat aralığından yükselmesiyle birlikte, 30.000 dolarlık desteğin yeterince korunması gerekeceğini ve eğer yapılırsa, “tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru hızlandırılmış hareketin başlangıcını” işaret edebileceğini öngörüyor.

Bitcoin dip alıcıları 28.000 dolar için “hazır”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC volatilitesi, hızlı kazanımların ardından bir gecede sakinleşti. BTC fiyat performansı, Nisan ortasından bu yana ilk kez 30.000 dolar seviyesine geri dönmesiyle etkileyiciydi. Şimdi, daha fazla ‘long’ pozisyon için kazançlı giriş noktaları sağlayan mütevazı bir düzeltme üzerinde umutlar artıyor.

Ticaret firması Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe, Twitter takipçilerine “Bitcoin bu senaryoya bakıyor,” dedi. Analist, “Bence, 28.500 dolar giriş için harika bir nokta. Ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Ancak, bence 40.000 dolara devam etmeden önce almak istediğiniz bölge bu,” diyor.

BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Michaël van de Poppe/Twitter

Diğer trader Crypto Tony daha mütevazı bir hedef olan 32.000 doları koruyor. Trader Jelle ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların da ötesinde uzun vadeli seviyeleri değerlendiriyor. Bu bağlamda Jelle, günün analizinin bir bölümünde şu değerlendirmeyi yapıyor:

Düşen kama kırılmasından sonra, şimdi kilit dirence geri döndük: 30.000 dolar. Fiyat biraz duraklıyor gibi görünüyor. Bu da yakında bazı dip alım fırsatları yakalayabileceğimizi gösteriyor. Kişisel olarak 29.000 ve 28.000 doları izliyorum. Eğer görürsek almaya hazırım.

BTC açıklamalı grafik / Kaynak Jelle/Twitter

BTC fiyatlarındaki dalgalanma normlara “istisna değil”

Bu arada, son günlerdeki yükselişin doğasını analiz eden on-chain analiz firması Glassnode, Bitcoin’in sıra dışı bir şey yapmadığını söylüyor. Volatilite, diğer pek çok kırılmada aşina olunan uzun bir yatay BTC fiyat hareketi dönemini takip etti. Glassnode’un paylaştığı bir grafik, yıllar boyunca 30 günlük en yüksek ve en düşük seviyeleri gösterirken, bir önceki ay “son derece dar” olarak tanımlıyor. Glassnode, şu yorumu yapıyor:

Tarihsel olarak, son derece dar işlem aralıkları, her iki yönde de büyük, değişken hareketlerden önce gelmiştir. Bu nedenle, 30 günlük Bitcoin Yüksek ve Düşük fiyat aralığı, en son ralli istisna olmaksızın, yaklaşan dalgalanmayı tespit etmek için ileri görüşlü bir gösterge olarak kullanılabilir.

Bitcoin 30 günlük en yüksek ve en düşük fiyat açıklamalı grafiği / Kaynak: Glassnode/Twitter

BTC düzeltmeyi sonlandırdı, işte potansiyel bir hedef

Düzeltmenin sona erdiğini söyleyen kripto analisti David de BTC’nin teknik resmini değerlendiriyor. Bitcoin fiyatı, 31.000 dolar (kırmızı ok) direnç seviyesi tarafından reddedildikten sonra, 12-19 Haziran haftasında uzun vadeli ters baş ve omuz (H&S) formasyonunun boyun çizgisini destek olarak başarıyla çevirdi (yeşil ok). Bu, son düzeltmenin yükseliş eğiliminde yalnızca bir yeniden test olduğunu gösteriyor. Bu yüzden, önemli bir yükseliş gelişmesi.

Bu nedenle, BTC fiyatının H&S formasyonunun hedefi olan 35.000 dolara doğru yükselmesi mümkün. Böylece, mevcut seviyeden %20’nin üzerinde bir artış göstermesi muhtemel. Haftalık RSI göstergesi, önemli bir yükseliş sapması (mavi çizgi) gösterdi. Ayrıca, RSI 50 seviyesinden yükseldiği için bu olasılığı destekliyor.

BTC haftalık grafiği / Kaynak: TradingView

En olası görünüm, BTC’nin düzeltmesini tamamladığını ve uzun vadeli yükseliş eğilimine devam ettiğini gösteriyor. En yakın hedef 31.000 dolar ve daha yüksek 35.000 dolar. Ancak, fiyat 27.400 doların altına düşerse ve kanal içinde geri çekilirse bu perspektif geçersiz olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx