Bayan önderler birbirine girdi: Truss’ın tek sıkıntısı Vogue’a kapak olmaktı

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, İngiltere’de başbakanlık yarışının öne çıkan adaylarından Liz Truss’la ilgili değişik bir açıklama yaptı. Yasadışı göçmenleri Ruanda’nın yanı sıra Türkiye’ye de gönderme planı yaptığı tezi tartışma yaratan Truss, bir müddet evvel Sturgeon için “İlgi çekmeye çalışan biri” demişti.

İngiltere’de Boris Johnson’ın başbakanlıktan istifa etmesiyle eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’a karşı koltuk yarışını sürdüren Dışişleri Bakanı Liz Truss’la ilgili İskoçya’dan gelen bir açıklama tartışma yarattı.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, Truss’ın geçen yıl düzenlenen Cop26 iklim konferansında kendisine Vogue mecmuasıyla nasıl röportaj ayarlayabileceğini sorduğunu söyledi. Edinburgh’da dün katıldığı bir aktiflikte konuşan Sturgeon, “Benimle konuşmak istediği en değerli şey, Vogue mecmuasına nasıl çıkabileceğiyle ilgiliydi” dedi.

‘VOGUE’LA RÖPORTAJ YAPTIĞIMI DUYUNCA BEYNİNDEN VURULMUŞA DÖNDÜ’

Sturgeon, ünlü moda mecmuası Vogue’a iki kez röportaj vermiş ve fotoğrafları mecmuada yayınlanmıştı. Kendisinin 2015 ve 2021’de dergiyle röportaj yaptığını duyunca Truss’ın adeta beyninden vurulmuşa döndüğünü anlatan İskoç başkanı, “Dünyanın en büyük iklim değişikliği konferansındaydık ve başkanlar Glasgow’a geliyordu. Onun ise ilgilendiği tek mevzu buydu” diye konuştu.

TRUSS, İSKOÇ ÖNDERİ YERDEN YERE VURMUŞTU

Muhafazakar Partili Truss, Exeter’deki bir seçim etkinliğinde İskoçya’daki yeni bir bağımsızlık referandumuna karşı çıktığını belirterek Sturgeon için “İlgi çekmeye çalışan biri” demişti. Truss, “Yapılacak en düzgün şey Nicola Sturgeon’ı görmezden gelmektir” tabirlerini kullanmıştı.

Liz Truss’ın başbakan olması halinde yasadışı göçmenleri Ruanda’nın yanı sıra Türkiye’ye de gönderme planı yaptığı argümanı da Türkiye’de tartışmalara yol açmıştı. Truss ise, planı doğrulayarak Türkiye’nin ismini anmadan “Ruanda siyaseti yanlışsız bir siyaset. Bunun tam olarak uygulanması ve misal paydaşlıklar için çalışabileceğimiz farklı ülkelerin aranması konusunda kararlıyım” açıklaması yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.