Bakanlıktan yeni proje: 81 vilayette ucuz ekmek dağıtılacak

Bakanlığın yeni projesini birinci defa açıklayan Bakan Özer, “Türkiye’de 81 vilayette 100 noktaya, meslek lisemize ekmek fabrikası kuracağız ve günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle o liselerin çıkışındaki satış büfelerinde vatandaşımızın düşük fiyatla ekmekle buluşmasını sağlayacağız.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Konya’da düzenlenen Eğitimden Üretime Tarım Çalıştayı’na katıldı. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Bakan Özer, vatandaşların ekmeğe daha uygun fiyattan ulaşmasını sağlamak emeliyle yapılan çalışmaları anlattı.

“ÖZEL KESİM MESLEK EĞİTİMİNE KATKI VERMEDİ”

Özel bölümün meslek liselerine yönelik çalışmalar yapmadığını söyleyen Bakan Özer, “Nasıl tüm dünyada devlet üretim ve hizmet bölümünden tedrici bir halde çekilmişse, Türkiye’de de devlet üretim ve hizmet dalından tedrici bir biçimde çekildi. Lakin dünyada olup da Türkiye’de olmayan bir süreç yaşandı. Mesela Kıta Avrupa’sına bakın, Uzak Doğu’ya bakın, bu süreçte mesleksel eğitim de, özel dal tarafından devralınmaya, omuzların üzerine yüklenilmeye başlandı. Lakin Türkiye’de özel bölüm maalesef meslek eğitimi üzerine almak, ona katkıda bulunmak istemedi.” tabirlerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan vatandaşı sevindirecek proje! 81 vilayette ekmek 2 TL’den satılacak

“GÜNDE 250 BİN EKMEK ÜRETİLİYOR”

Özer, okullarda kağıt havlu üretilmeye başlandığını, bu üretimin artıp 2022-2023 eğitim periyoduna tüm okullarda öğrencilerin lavabolarda kağıt havlu kullanabileceğini kaydetti. 15 okulda ekmek fabrikası kurduklarını aktaran Özer, “Şu anda günlük 250 bin ekmek üretim kapasitesine ulaştık. Geçen hafta Gaziantep Büyükşehir Belediye Liderimizle ekmek satış reyonlarında günlük 50 bin ekmek üretim protokolünü imzaladık. Biz 1,5 TL’ye vereceğiz, belediyemiz de 2 TL civarında satacak.” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZI DÜŞÜK FİYATLI EKMEKLE BULUŞTURACAĞIZ”

Bakan Özer, “Buradan birinci kere açıklıyorum” diyerek kelamlarını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 81 vilayette 100 noktaya, meslek lisemize ekmek fabrikası kuracağız ve günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle o liselerin çıkışındaki satış büfelerinde vatandaşımızın düşük fiyatla ekmekle buluşmasını sağlayacağız.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.