Ankara’daki YHT kazasından yaralı kurtulan Yeşim Yılmaz’dan belgenin düşürülmesine reaksiyon: Dava süreci canımızı daha çok yaktı

Ankara’da 13 Aralık 2018’de Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Süratli Tren (YHT), Marşandiz durağına girişi sırasında kılavuz tren ile çarpışmıştı. Kazada üçü makinist dokuz kişi hayatını kaybederken, 107 kişi de yaralanmıştı.

Kazaya ait açılan davada uzman heyeti, devrin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Genel Müdür Yardımcıları Ali İhsan Uygun ve İsmail Çağlar hakkında kusurlu oldukları ve yargılanmaları için makul kuşkunun bulunduğu tarafında kanaat belirtti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise 4483 sayılı yasa gereği Apaydın, Uygun ve Çağlar hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan soruşturma müsaadesi talebinde bulundu. Bakanlık talebi reddetti. Bakanlığın yargılanma müsaadesi vermemesine dair karara itiraz edildi. Son olarak Danıştay, soruşturma verilmemesine dair kararı onadı.

“DAVA SÜRECİ CANIMIZI DAHA ÇOK YAKTI”

Tren kazasından yaralı olarak kurtulan Yeşim Yılmaz Cumhuriyet.com.tr’ye konuştu. Yılmaz,“Kendi ülkemde bu kadar sahipsiz, bu kadar terk edilmiş hissetmek çok acı. Dava sürecinde yaşadıklarımız kırıklarımdan daha çok canımı acıttı” diye konuştu.

“Başkent Ray sistemi şimdi tamamlanmadan, sinyalizasyon sistemi tamamlanmadan süratli tren açılmış olup üst yetkililerin sorumluluğunun olmaması mümkün değildir” diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

  • Ayrıca sınır değişiklikleri ile ilgili üst yazılar genel müdürlük aracılığıyla yapılmıştır. Yalnızca makas memurunun ve hareket memurlarının sorumluluğunun ön plana çıkarılarak üst yetkililer hakkında rastgele bir cezai süreç yapılmaması açıkça hukuka alışılmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.