Almanya: Türkiye ile ağır temas halinde olmalıyız

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht ve Lüksemburg Savunma Bakanı François Bausch, Brüksel‘deki AB savunma bakanları toplantısı öncesinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecine ait açıklamalarda bulundular.

Christine Lambrecht ve François Bausch, Türkiye‘nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yönelik açıklamalarını değerlendirdiler.

Christine Lambrecht, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına onay vermesini beklediğini söyledi.

‘TÜRKİYE İLE AĞIR HALDE TEMAS HALİNDE OLMALIYIZ’

Lambrecht, “Tüm kararlar oybirliği ile alınmalı ve Türkiye ile ağır bir formda görüşmemiz kıymetlidir. Fakat sonuçta bu, İsveç ve Finlandiya kadar güçlü iki ülke katıldığında NATO için bir gelişme ile ilgili ve Türkiye’nin de buna ikna olacağına inanıyorum” dedi.

François Bausch ise, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı olumsuz tavrının değişeceğine inandığını söyledi.

Bausch, “İsveç ve Finlandiya’nın üye olmasını reddedersek bunu kimse anlayamaz, zira savundukları pahalar NATO’nun içindedir ve dışında değildir. Önümüzdeki birkaç gün içinde işlerin güzel tarafta ilerleyeceğine inanıyorum. Birliğimizi arttırdığı ve bizi daha güçlü kıldığı için Finlandiya ve İsveç, tüm üye devletlerden güçlü dayanak alacaklar. Bu AB için âlâ bir haber” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.